misje1
misje2
misje3

Początki misji Córek Maryi Wspomożycielki

Pierwsza wyprawa misyjna Córek Maryi Wspomożycielki wyruszyła 14 listopada 1877 roku, zaledwie trzy lata od założenia Zgromadzenia. Siostry, razem z salezjanami, dla których była to już trzecia wyprawa misyjna, udały się do Urugwaju.

Wspólnotę pierwszych szczęśliwych misjonarek tworzyły:

  • s. Angela Vallese – 23 lata – przełożona misjonarek
  • s. Joanna Borgna – 17 lat – pełna zapału i życia
  • s. Angela Cassulo – 25 lata – heroicznie poświęcona
  • s. Angela Denegri – 17 lat – która wstąpiła do Zgromadzenia mając 14 lat
  • s. Teresa Gedda – 24 lat – zmarła na misjach w opinii świętości
  • s. Teresina Mazzarello – 17 lat – krewna świętej Marii Dominiki Mazzarello

 

Jak każde inne ważne wydarzenie w Zgromadzeniu wyprawa wyruszała z błogosławieństwem Maryi Wspomożycielki. Ksiądz Jakub Costamagna, także neo-misjonarz, pragnąc zrobić niespodziankę misjonarkom, zabrał po kryjomu z Mornese, pierwszego domu Zgromadzenia, piękny obraz Maryi Wspomożycielki, pobłogosławiony przez Księdza Bosko.

A ksiądz Jan Cagliero, który stał na czele pierwszej wyprawy misyjnej salezjanów (1875), a teraz towarzyszył trzeciej wyprawie w drodze do Ameryki Południowej, nie wiedząc o tym, wręczył siostrom po chwili podobny obraz, który – jak mówił – „ukradł” dla nich z zakrystii kościoła Maryi Wspomożycielki w Turynie.

W deszczową i wietrzną środę, 14 listopada 1877 roku, po godzinie 10 rano, statek „Savoie” podniósł kotwicę i wypłynął z włoskiego portu w Genui w kierunku Ameryki Południowej. Sam Ksiądz Bosko i Matka Mazzarello z wielkim wzruszeniem żegnali salezjańskich misjonarzy i misjonarki.

Po miesiącu, 12 grudnia 1877 roku statek zawinął do portu w Montevideo, w Urugwaju. Po pięciodniowej kwarantannie na wyspie Flores misjonarze zeszli na ląd. Byli na misyjnej ziemi.

Młodziutkie misjonarki zaczęły pisać nową, misyjną kartę historii Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki. W swej misyjnej gorliwości zaniosły ze sobą pasję wychowawczą ze szczególnym naciskiem na ewangelizację i wychowanie dziewcząt oraz promocję kobiet.