Blisko 700 studentów, stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, rozpoczęło 10 lipca 2018 r. swój obóz wakacyjny w Koszalinie.

Młodzież była podzielona na trzy ośrodki. Dla mnie, jako kierownikowi, przypadła bursa międzyszkolna, warunki dobre. Obóz został zainaugurowany   w kościele Ducha Świętego, gdzie przed 27 laty modlił się św. Jan Paweł II. Mszy Świętej przewodniczył ks. bp Edward Dajczak.

W czasie trwania obozu młodzi ludzie z całej Polski odwiedzili Kołobrzeg, gdzie uroczystej Mszy świętej przewodniczył Jego Eminencja ks. kard. Kazimierz Nycza– Metropolita Warszawski,  prezydenci miast Kołobrzegu i Koszalina. Na zakończenie Mszy św. Metropolita Warszawski zaapelował: Trzeba, żebyście byli ze szkoły świętego Jana Pawła II. To za jego życia powstała Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i on o tym wiedział. On akceptował ten wymiar Fundacji, którym jest pomoc zdolnej młodzieży, żeby mogła studiować, żeby mogła się uczyć, rozwijać i rosnąć na wspaniałą polską młodzież. Dlatego bierzcie wszystkie cechy jego charakteru i osobowości. On  był człowiekiem pojednania,  budzenia w ludziach miłości. Każdy, kto go spotykał, każdy, z kim zamienił chociaż jedno zdanie, czuł miłość, która rozpala ludzkie serca. Takiej miłości wszystkim nam bardzo potrzeba.

Na każdym obozie jest dzień skupienia. Tym razem odbył się w Skrzatuszu, w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Ćwiczeniom rekolekcyjnym przewodniczył ks. bp Edward Dajczak. W programie nie zabrakło konferencji głoszonych przez Ordynariusza Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej. To był bardzo intensywny dzień pokuty…

Podczas całego obozu,  piękni i inteligentni młodzi mieli możliwość zapoznać się z historią, kulturą regionu, pogłębić DEKALOG i spotkać się   z fundacyjnymi przyjaciółmi oraz  z rodzinami podczas obiadu  niedzielnego. Oby takich wyjazdów, spotkań było jak najwięcej.

Wszyscy, kadra i studenci, wracali ubogaceni i utrudzeni do swoich domów.

s. Bożena Salij – salezjanka