(ANS – Buenos Aires) – “Zatti, nasz brat” to tytuł filmu krótkometrażowego, który opowiada o salezjaninie koadiutorze, pielęgniarzu, Artemidesie Zattim (1880 – 1951), który przez 40 lat troszczył się o ubogich i chorych z miasta Viedma (Rio Negro). Tam kierował jednym z pierwszych szpitali w Patagonii, który nosi jego imię.

Dzisiaj, jak nigdy przedtem, dostrzegamy znaczenie fachowców ratujących życie ludzi zajmujących się leczeniem ludzi. Zattie uczy nas, że opieka zdrowotna jest aktem wielkiej miłości i że w obliczu przeciwności musimy robić wszystko, co po ludzku jest możliwe, wiedząc, że Bóg nigdy nas nie opuszcza.

Film, o którym mowa, stanowi pierwsze salezjańskie narracyjne dzieło filmowe, które powstało w Argentynie, a którego producentem jest krajowy Biuletyn Salezjański, który uzyskał wsparcie ze strony salezjańskich inspektorii w Argentynie, Salezjańskiej Prokury Misyjnej w Madrycie (Hiszpania) i salezjanów Księdza Bosko z różnych krajów.

Film, który trwa 30 minut, zostanie oficjalnie pokazany w czwartek 11 czerwca, o godz. 20.00 lokalnego czasu (UTC-3). Udostępniony będzie darmowo na kanale YouTube argentyńskiego Biuletynu Salezjańskiego. Językiem oryginalnym jest język hiszpański, ale dostępne są napisy w językach angielskim, włoskim, portugalskim, polskim i francuskim.

“Ten historyczny czas, który przeżywamy, zachęca nas do bycia kreatywnymi i nie poddawania się. Osoba salezjanina koadiutora Artemidesa Zattiego przybiera nowy, szczególny wymiar, gdy chodzi o jego charyzmę i szczególne zwracanie uwagi na ubogich pośród chorych. Jego historia uczy nas, jak stawiać czoła trudnościom, czyniąc to z wiarą i nadzieją” – piszą producenci filmu “Zatti, nasz brat”.

Pomysłodawcami tego filmu są salezjanie: ks. Ricardo Cámpoli i ks. Pedro Narambuena. W 2018 r. ks. Cámpoli, który skończył studia w zakresie produkcji i reżyserii audiowizualnej, napisał scenariusz, zaś ekipa argentyńskiego Biuletynu Salezjańskiej zajęła się przedprodukcją. Zdjęcia zaczęły się 25 marca 2019 roku. W projekt zaangażowało się 50 osób, a wśród nich członkowie ekipy Biuletynu Salezjańskiego, technicy audiowizualni, aktorzy i aktorki.

Od samego początku produkcja cieszyła się wsparciem Przełożonego Generalnego, ks. Ángela Fernándeza Artime, stanowiąc kamień milowy, gdy chodzi o salezjańską komunikację społeczną w Argentynie.

Ten film pozwala poznać świętość i duchowość bł. Artemidesa Zattiego. Jego doświadczenie związane z pracą pielęgniarza i życiem zakonnym pozwalają w nowy sposób spojrzeć na bardzo angażujące zadanie, jakim jest troszczenie się o życie innych.

“Niech pan Zatti, pielęgniarz ubogich, towarzyszy tym wszystkim, którzy dzisiaj cierpią z powodu Covid-19, pomagając nam pokładać jeszcze większą nadzieję w naszym dobrym Bogu” – mówią na koniec producenci.

 

żródło: https://www.infoans.org/pl/sezioni-eventi/item/10552-argentyna-zatti-nasz-brat-premiera-filmu-krotkometrazowego-tak-oczekiwanego-przez-rodzine-salezjanska-na-calym-swiecie