Pod takim hasłem odbywał się Ogólnopolski Kongres Maryjny w Twardogórze. W piękny sobotni dzień – 19 maja br. w twardogórskim sanktuarium pw. Maryi Wspomożycielki zgromadzili się przedstawiciele Rodziny Salezjańskiej ze wszystkich 6 inspektorii polskich . Byli obecni Salezjanie, Córki Maryi Wspomożycielki, Salezjanie Współpracownicy, Ochotniczki Ks. Bosko, Byli Wychowankowie, członkowie Stowarzyszenia Maryi Wspomożycielki, ojcowie Michalici, siostry Michalitki, siostry Opatrzności, pracujące w sanktuarium oraz parafianie. Wspólnoty Sióstr Salezjanek reprezentowały 24 siostry.

Uczestnicy Ogólnopolskiego Kongresu Maryjnego z uwagą wysłuchali trzech referatów:  Ks. prof. dr hab. Wojciecha Życińskiego z Krakowa wyjaśniającego słowa z Ewangelii: „Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię”. Ks. dr Ryszarda Kempiaka z Wrocławia wskazującego na Maryję jako Oblubienicę Ducha Świętego i małżonkę św. Józefa na podstawie Ewangelii wg św. Mateusza i św. Łukasza. Wykład nt. „Luterańsko-katolicki spór o Matkę Pana na przykładzie dodatku do Pozdrowienia Anielskiego – Święta Maryjo Matko Boża módl się za nami grzesznymi” wygłosił ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek z Wrocławia.

Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak. Homilię wygłosił ks. Inspektor J. Pizoń. Przypomniał w niej m.in. słowa Chrystusa Dobrego Pasterza zapraszającego ks. Bosko do podjęcia misji salezjańskiej słowami „pójdź za Mną” oraz odpowiedź naszego Założyciela, który do realizacji tej misji zaprosił Maryję – „pójdź ze mną”. Ks. Inspektor wszystkim uczestnikom pozostawił do refleksji pytanie: co znaczy dziś dla nas „pójdź za Mną” i czy zapraszamy Maryję do naszego życia słowami „pójdź ze mną”?

Uroczystość uświetniły występy chóru Byłych Wychowanków „Auxilium”  z Oświęcimia oraz chóru „Rapsodia” wraz ze scholą dziecięcą i orkiestrą z Twardogóry. Uczestnicy zapoznali się także z historią sanktuarium Maryi Wspomożycielki przedstawioną w formie prezentacji multimedialnej.

We Mszy Św. i obiedzie uczestniczyli m.in. Burmistrz Miasta i Gminy – pan Zbigniew Potyrała oraz Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy pan Ryszard Gąsior.

Oprócz bogactwa usłyszanych treści i głębi modlitwy, wszyscy obecni doświadczyli niezwykłej gościnności ks. dyrektora i proboszcza sanktuarium Krzysztofa Bucyka, wspólnoty SDB, SSW oraz parafian sanktuarium Maryi Wspomożycielki.

Na zakończenie kongresu ks. Inspektor Jarosław Pizoń poinformował, że kolejny Ogólnopolski Kongres Maryjny w 2019 roku odbędzie się prawdopodobnie w Różanymstoku.

s. Małgorzata Ogrodnik