W sobotę 24 czerwca 2017 grupa młodzieży i studentów  ze Wschowy wraz z s. Wiolettą Malinowską wyruszyła na podbój Italii.

Pierwszym celem wyjazdu 42 osobowej grupy był kilkudniowy odpoczynek w nadmorskiej miejscowości Gatteo a Mare. Tam zażywaliśmy kąpieli słonecznych i morskich na przepięknych plażach Adriatyku, zachwycaliśmy się piękną słoneczną pogodą i lazurową wodą w morzu, a przy okazji zwiedzaliśmy okolicę m.in Republikę San Marino.

Wypoczęci i opaleni wyruszyliśmy w głąb Italii, aby dotrzeć do Rzymu. Po drodze zatrzymaliśmy się u św. Franciszka i św. Klary w Asyżu, a następnie dotarliśmy do miejscowości Cascia, aby odwiedzić św. Ritę.

Wreszcie pełni wrażeń dotarliśmy do Wiecznego Miasta, aby przez trzy dni odkrywać jego tajniki. W niedzielę odwiedziliśmy Watykan i uczestniczyliśmy w Anioł Pański z Papieżem Franciszkiem.

Wielkim przeżyciem była dla nas modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II, naszego kochanego rodaka. A później to już tylko zachwyt nad pięknem Rzymu, bo było co podziwiać. Zobaczyliśmy: Zamek św. Anioła, Plac Hiszpański, Piazza Navona z Fontanną Czterech Rzek, Panteon, Fontannę di Trevi, Ołtarz Ojczyzny na Placu Weneckim, Kapitol, Forum Romanum, Bazylikę św. Jana na Lateranie, święte schody, Bazylikę Santa Maggiore i Katakumby. Atrakcją była również jazda metrem.

Z żalem opuszczaliśmy przepiękny Rzym i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Po drodze wstąpiliśmy jeszcze do Wenecji, aby pospacerować po Placu św. Marka, zobaczyć Bazylikę, Pałac Dożów, Most Westchnień, Kampanila oraz Most Rialto nad Kanałem Grande.

Szczęśliwi, radośni, trochę zmęczeni podróżą, ale pełni wdzięczności Bogu i ludziom za ten piękny czas  5 lipca zawitaliśmy do Polski.

Niektórzy młodzi już planują, gdzie to wybiorą się z Siostrami Salezjankami w przyszłym roku.

s. Wioletta Malinowska