W dniach od 31 października do 4 listopada 2018 roku w CENTRUM SALVATOR BRATYSLAVA na Słowacji odbyło się Europejskie Seminarium ACSSA (badaczy historii Salezjańskiej).

Uczestnicy spotkania prezentowali wybrane postacie, które  na przełomie XIX i XX wieku w sposób szczególny wpłynęły na rozwój charyzmatu w konkretnej inspektorii Księży Salezjanów lub Córek Maryi Wspomożycielki.

Wśród ponad 40 uczestników było 4 Salezjanów i 2 Salezjanki z Polski. Na jednym z wystąpień s. Bernadeta Lewek przedstawiła postać s. Anny Juzek Salezjanki, jako kobiety szerokiej kultury i  utalentowanej pionierki nowych dzieł. Księża Salezjanie zaprezentowali następujące postacie: ks. Antoniego Hlonda,  Biskupa Antoniego Baraniaka, ks. Wiktora Grabelskiego i  koadiutora Jana Kajzera.

Oprócz pracy naukowej uczestnicy mogli doświadczyć bogatych przeżyć duchowych związanych z postacią błogosławionego Tytysa Zemana oraz prześladowaniem Kościoła (czecho)słowackiego w czasie komunizmu.

Wszystkie informacje dotyczące Seminarium oraz teksty wystąpień znajdują się na stronie –  https://acssaeuropa.wixsite.com/acssaeuropa2018.Wszystkie wystąpienia i zdjęcia można obejrzeć na Facebook: Archivio storico Fma-Ipi.