W dniach 22 lipca – 10 sierpnia młodzież, salezjanie i salezjanki, pod hasłem „Salezjańska Lizbona” odbyli wyjątkową wyprawę, której głównym celem było uczestnictwo w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie. Wśród tej ponad 360 osobowej grupy było 5 byłych członków IRM naszej Inspektorii wraz z s. Dorotą Grzywacz. Cała ta wielka grupa zatrzymała się 1,5 dnia w Turynie i na Colle Don Bosco, by dotknąć salezjańskiego serca, a potem uczestniczyła w spotkaniu Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego (SYM), gdzie pięknie prezentowali salezjańską Polskę.

Oto jak wspominają Światowe Dni Młodzieży:

„Dla mnie niesamowite było to jak dużo młodych ludzi jest w stanie się zebrać w jednym miejscu, w imię jednej wiary, nie doświadczyłem tego nigdy wcześniej i było to dla mnie coś niezwykłego”.

„To czego doświadczyłam na Światowych Dniach Młodzieży to przede wszystkim wspólnota i świadectwo młodego Kościoła. Za to najpiękniejszym doświadczeniem była adoracja z zachwycającym widokiem na wieczorną Lizbonę. Zadziwiła mnie ilość osób uczestniczących w nocnym czuwaniu i było to dla mnie mocne świadectwo wiary zebranych tam osób. Niesamowitym przeżyciem była również możliwość porozmawiania z osobami z drugiego końca świata, np. przy wymianie upominków charakterystycznych dla naszych państw”.

„Niesamowitym doświadczeniem było spotkanie tylu młodych ludzi z różnych części świata wierzących w Boga i nie wstydzących się tego oraz mających podobne wartości do naszych”.

„Wspaniałe było doświadczenie czystego szczęścia ze wspaniałymi ludźmi w obecności Boga, a także poczucie spokoju i bezpieczeństwa mimo takich tłumów”.

„Zachwyciła mnie adoracja na placu czuwania. Kiedy się zaczęła ten prawie milion ludzi całkowicie zamilkł – to było niesamowite. No i słowa papieża Franciszka: proste, konkretne i takie dla nas.”

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w wyjeździe do Lizbony, szczególnie Salezjańskiemu Centrum Młodzieżowemu LINA za wszelkie wsparcia finansowe.

s. Dorota Grzywacz