W dniach od 2 do 4 czerwca 2023 r. w Pieszycach miały miejsce XXVII Inspektorialne Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej.

Honorowy patronat IIMS objęli: Siostra Inspektorka Anna Szczęsna, I Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa, który ufundował Puchar Fair Play oraz Poseł na Sejm RP Marcin Gwóźdź. W tym miejscu chcemy podziękować za wsparcie finansowe i organizacyjne Urzędowi Miasta i Gmina Pieszyce, Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 w Pieszycach, Pani Ewelinie Taranek i Pani Iwonie Baraniuk. Słowa podziękowań kierujemy do rodziców i zarządów SL SALOS RP naszej Inspektorii, do uczestników igrzysk za ich pomoc, pracę i zaangażowanie w sportowe wychowanie dzieci i młodzieży w duchu salezjańskim.

Igrzyska rozpoczęły się rano igrzyskami dzieci z dzierżoniowskiego i pieszyckiego przedszkola Sióstr Salezjanek. Dzieci współzawodniczyły w wieloboju sportowym i meczu piłki nożnej. Oczywiście był znicz olimpijski, hymn SALOSu zaśpiewany przez wszystkich uczestników, przemarsz z flagą Polski i SALOS RP, a na koniec medal uczestnika ze zdjęciem pamiątkowym każdej grupy i przednia zabawa na dmuchańcach.

Po południu uroczyste otwarcie Igrzysk odbyło się w pieszyckim Centrum Kultury. Wśród gości otwarcia witaliśmy siostrę inspektorkę Annę Szczęsną, Pana Marcina Gwóździa Posła na Sejjm RP, Prezesa Spółki ECO Pieszyce Michała Dworczyka, Burmistrz Miasta i Gminy Pieszyce Dorotę Konieczną-Enozel, Radną Powiatu Dzierżoniowskiego Grażynę Król. Po przywitaniu zaproszonych gości i uczestników, słowo powitania skierowała pani Dorotę Konieczną-Enozel,  Siostra Inspektorka Anna Szczęsna. Następnie dzieci z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek w Pieszycach w uroczy sposób przedstawiły historię założenia Zgromadzenia Salezjanów i Salezjanek widzianą oczami Księdza Bosko. Przedstawienie zakończyła bardzo dynamicznie wykonana piosenka o Księdzu Bosko, która zaprosiła do tańca nawet najbardziej szacownych Gości.

W sobotę od rana, na obiektach sportowych Pieszyc, w czterech dyscyplinach: siatkówce, koszykówce, piłce nożnej i tenisie stołowym, współzawodniczyli ze sobą członkowie ze Stowarzyszeń Lokalnych SALOS RP działających przy domach sióstr salezjanek: Dobieszczyzny, Jastrzębia-Zdroju, Nowej Rudy, Ostrowa Wielkopolskiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Połczyna-Zdroju i Pieszyc.

Wieczorem wszyscy uczestnicy spotkali się w ogrodach przy domu sióstr salezjanek na biesiadzie salezjańskiej. Spontaniczna zabawa przy dobrej muzyce, gry w piłkę, tańce, rozmowy przy ognisku, grillu, z pieczonymi kiełbaskami i innymi wyśmienitymi potrawami, zakończyła się tradycyjnym słówkiem na dobranoc wygłoszonym przez siosrtę Marię Kapczyńską w oparciu o sen księdza Bosko o dwóch kolumnach, błogosławieństwem Księdza Prałata Edwarda Dzika i Apelem Jasnogórskim o godzinie 21.00. W czasie biesiady odwiedził nas duszpasterz sportowców diecezji świdnickiej ksiądz Mateusz Graboń, tenisista – wychowanek SL SALOS RP Nowa Ruda.

Wydarzenia sportowe Igrzysk uwieńczone zostały w niedzielę rano ponad godzinnym marszem „Śladami siostry Leokadii Duszyńskiej”, założycielki wielu stowarzyszeń lokalnych SALOS w naszej Inspektorii. Uczestnicy marszu przeszli około 6 km, zachwycając się wspaniałą wiosenną aurą, panoramą Gór Sowich, zielenią pól, ogrodów i śpiewem ptaków.

Wszyscy uczestnicy IIMS o godz. 11.00 zgromadzili się w kościele parafialnym pw. św. Antoniego w Pieszycach, na Mszy Świętej koncelebrowanej przez czterech kapłanów. Celebracji przewodniczył ksiądz Piotr Gołuch, w młodości współpracownik SALOS Nowa Ruda, a obecnie ojciec duchowny seminarium.

Najradośniejsza część Igrzysk, wieńcząca sportowe zmagania, czyli rozdanie pucharów i medali, odbyła się w Centrum Kultury. Drużyny z I, II i III miejsca zostały nagrodzone pucharami, a każdy zawodnik, trener, wychowawca i zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe medale. Najbardziej wyczekiwane trofeum igrzysk to Puchar Fair Play dla Stowarzyszenie, które poprzez całe igrzyska wyróżniało się postawą fair. W imieniu I Wicewojewody Dolnośląskiego Jarosława Kresa, fundatora pucharu, ogłoszenia werdyktu komisji dokonała Pani Grażyna Król, Radna Powiatu Dzierżoniowskiego. Po zapowiedzi werdyktu zawiesiła głos… i po chwili ciszy, gdy napięcie wyczekiwania wśród uczestników wzrosło, padła nazwa miejscowości: Jastrzębie Zdrój! Radość była przeogromna. Na scenę weszli wszyscy członkowie stowarzyszenia, puchar został przekazany w ręce kierownika ekipy Pana Karola Kaczyńskiego, każdy z młodych mógł dotknąć i cieszyć się z okazałego trofeum.

Na zakończenie siostra Maria Kapczyńska Prezes SI SALOS Wrocław poprowadziła modlitwę o dobrą, bezpieczną podróż do domów i wypowiedziała formułę: „XXVII IIMS Pieszyce 2023 ogłaszam za zakończone i zamknięte”.

Dziękujemy Panu Bogu za wspaniałą pogodę i ogrom łask, jakimi obdarzył nas przez cały czas trwania Igrzysk.

Dziękuję Zarządowi SL SALOS RP Pieszyce i Wspólnocie Sióstr Salezjanek w Pieszycach za radosne zaangażowanie w przygotowanie i przebieg Igrzysk, ponieważ dzięki ich pracy taki ogrom dobra dla młodych ludzi mógł się wydarzyć. Niech ziarna dobra rzucone w ich serca wydadzą obfite owoce.

„Przyjaźni cud i dar
niech święci się wśród nas.
Nadzieją żyj, w niej trwaj,
na przekór wiatrom biegnij w dal,
po RAJ!

fragment z Hymnu SALOS RP