We wtorek, 2 maja zakończyło się w Pieszycach inspektorialne Święto Młodych przebiegające pod hasłem „Rozplątani”. Tak o tym wydarzeniu napisała jedna z uczestniczek: Czas pełen emocji, radości, umocnienia w wierze..

«Właśnie takiego skrótu domagają się odbyte w dniach 28.04-02.05 rekolekcje pt. „Rozplątani”. Podczas tych 5 dni, mogliśmy wyłonić talenty, aniołów dobroci, prawdziwych majstersztyków porządku, a przede wszystkim ukazać, że w młodych kryją się niezaprzeczalne wartości. Dla jeszcze piękniejszego przeżycia czasu, każdy miał okazję skorzystania z uzdrowienia duszy, czyli Sakramentu spowiedzi. Nie zabrakło również miejsca na podzielenie się przemyśleniami z księdzem Łukaszem Basistą, czy też zadanie pytań o spowiedzi w roli głównej. Zawierzaliśmy Bogu w modlitwie intencje, radości i słabości. Tuż po powitaniu młodzieży w Pieszyckim Domu Sióstr Salezjanek, rozpoczęły się integracyjne zabawy i wesołość.

Dzień drugi dał szansę na sprawdzenie się w roli dziennikarza, aktora, sportowca, czy też w przedstawieniu Biblii za pomocą kreatywnych rysunków. Dzięki uprzejmości pana Macieja Rajfura i jego żony, którzy wraz z dziećmi przyjęli nasze zaproszenie, mieliśmy okazję wysłuchać barwnych przeżyć pary, która mimo różnic się kocha. Państwo Rajfur starali się wchodzić w swoje buty zainteresowań i zbudować na różnicach wspaniałą parę. Jest to dowód na to, że przeciwieństwa się przyciągają. Następnie udaliśmy się na spacer do Bielawy, podczas którego zastał nas deszcz. Jednakże nikt nie narzekał i to jest piękne – mimo przeciwności, radość młodych nie opuszcza. Zwieńczeniem dnia, był wieczór „Mam Talent”, gdzie odważne, młode osoby stanęły na wysokości zadania, by pokazać na scenie „to coś”!

Kolejnym gwoździem programu, była wyprawa w góry do Lasocina, na „Starą Jodłę”. Niezależnie, czy ktoś wybrał trasę o pierwszym, czy drugim stopniu trudności – każdy rozplątał nogi i pokazał wytrwałość! Na zakończenie dnia odbyło się ognisko, wraz z muzyką, grami i klimatycznymi szantami.

Ostatniego, pełnego dnia rekolekcji (1 maja), nie zabrakło adoracji, jak co dzień Mszy Świętej i różańca. Dzięki uprzejmości pani Ani (aktorki) i pani Małgosi (pedagoga) odbyły się warsztaty, na których uczyliśmy się zaufania, współpracy, a także kreatywności. Warsztatem niespodziankowym były podchody zorganizowane przez młodzież. Po adoracji, sala teatralna zamieniła się w salę teatralną iście plebiscytową, podziękowań nie było końca.

Odwiedził nas gość specjalny, a mianowicie s. Anna inspektorka. Później zaś przenieśliśmy się do kina, gdzie obejrzeliśmy dobrze znany i lubiany „Zwierzogród”.

Nadszedł wtorek, czas rozstania. Tuż po pysznym śniadaniu, udaliśmy się na Mszę Świętą, a po niej zaczęliśmy rozjeżdżać się do domów. Wzruszenie wzięło górę, popłynęły łzy… ale nie było to oznaką słabości, wręcz przeciwnie – był to znak, że jesteśmy wrażliwymi, cudownymi ludźmi.

Podsumowując. Te 5 dni było wspaniałym czasem, zarówno dla młodzieży, sióstr i osób, które przeprowadziły fantastyczne warsztaty. „Rozplątani” udowodnili, że drzemie w nich wrażliwość, czułość, dobro, wiara i radość! Mamy wspaniałą młodzież, zasługują na uznanie, może czas zerwać ze stereotypami o złej młodzieży?

Szczególne podziękowania kieruję do s. Magdaleny Baczyńskiej, która była motorem całego wydarzenia, gdyby nie siostra – nie byłoby nas!!!»

Emilia Palska – uczestniczka Święta Młodych

Poniżej wybrane zdjęcia obrazujące wydarzenie. Po więcej można sięgnąć na fanpage: https://www.facebook.com/SalezjankiPLA