W ostrowskiej wspólnocie wychowawczej przełom maja i czerwca to czas lokalnego świętowania Jubileuszu 100-lecia obecności sióstr salezjanek w Polsce. We wtorek 31 maja rozpoczęliśmy je uroczystą Eucharystią w kościele pw. św. Antoniego, której przewodniczył ks. bp Damian Bryl, ordynariusz diecezji kaliskiej. W koncelebrze wzięli udział kapłani z ostrowskich parafii, o. pasjonista i księża salezjanie. Uroczystą liturgię uświetniła schola dziecięco-młodzieżowa pod kierunkiem s. Teresy Pileckiej. W celebracji uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek z siostrami z obu ostrowskich wspólnot, gronem pedagogicznym, pracownikami szkoły i przedszkola oraz zaproszeni goście. Wspólnie dziękowaliśmy Bogu za obecność sióstr salezjanek w Polsce.

Po Mszy Świętej udaliśmy się do szkolnej sali teatralnej, gdzie po życzeniach złożonych na ręce siostry dyrektor – s. Renaty Hałapacz przez wikarię inspektorialną s. Annę Jaskółkę, przez pana Starostę Pawła Rajskiego, panią Prezydent Beatę Klimek, przedstawicieli Rady Rodziców oraz uczniów, został przedstawiony program artystyczny. Program ten został przygotowany przez zespół uczniów szkoły podstawowej i liceum pod kierunkiem s. Marioli Rogalskiej przy współpracy nauczycieli: p. Marioli Makarowicz, p. Agnieszki Wielebskiej i p. Bogusławy Jędrzejak.

W sobotę, 4 czerwca, świętowaliśmy jubileusz we wspólnocie wychowawczej podczas festynu szkolno-przedszkolnego. Dla uczestników festynu przygotowano mnóstwo atrakcji: smakołyków, ciekawaych zajęć, zabaw, konkurencji i wrażeń. Na scenie prezentowały się poszczególne grupy przedszkolaków, a następnie uczniowie wszystkich klas. Festyn miał charakter charytatywny. Zebrane środki zostały przeznaczone na pokrycie kosztów leczenia ratującego życie rodzica uczniów naszej szkoły.

Uwieńczeniem świętowania jubileuszu był wyjazd sióstr ze wspólnot: „św. M. D. Mazzarello” i „Bł. Marii Romero” wraz z przedstawicielami dzieci, młodzieży i pracowników naszego przedszkola i szkoły na centralne obchody 100-lecia obecności sióstr salezjanek w Polsce i 150-lecia istnienia Zgromadzenia, które odbyły się 11 czerwca w Zatoce Sportu na terenie Politechniki Łódzkiej.

s. Agnieszka Czerwińska FMA