Dnia 28 września 2019 roku w sobotę młodzież z całej archidiecezji wrocławskiej zebrała się na modlitwie na Ślęży, nazywanej Górą Tabor Młodych. Znajduje się  tam kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Wśród licznej grupy młodzieży były także obecne Siostry Salezjanki z Wrocławia i Dzierżoniowa.

Uczestnicy spotkania pod hasłem: „W górę serca – daj się odnaleźć” po dotarciu na miejsce mieli możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi oraz porozmawiać m.in. z siostrami zakonnymi, kapłanami, braćmi ze wspólnoty Taizé.

Głównym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył abp. Józef Kupny, a homilię wygłosił bp Jacek Kiciński.

W   czasie Mszy św. ks. abp Józef Kupny licznie zgromadzonej grupie młodych ludzi zostawił kilka głębokich myśli:  Cieszę się, że jesteście tutaj i nie rozminęliście się z Jezusem, że Go tutaj spotkaliście. Można zdobyć szczyt Ślęży, przechodzić obok kościoła i rozminąć się z Jezusem. Jesteście wspaniałymi ludźmi o otwartych sercach. Dawajcie świadectwo, bo dzisiaj światu potrzeba naszego świadectwa życia wiarą, nadzieją i miłością.

W homilii ks. bp Jacek Kiciński powiedział do młodych m.in.: Ktoś kiedyś powiedział takie piękne słowa:  „Dzieci mają marzenia, młodzi mają plany, a starszym pozostają tęsknoty”. I coś w tym jest. Młodość to czas pięknych i wspaniałych marzeń. Każdy z nas ma je ukryte głęboko w sercu i chciałby, by stały się one planami. Marzymy o pięknym życiu, może o karierze. Z marzeń trzeba przejść do planów, jednak wtedy okazuje się, że trudno je zrealizować.

Podkreślił, że marzenia czasem są szalone, może niezgodne z planami rodziców. Są jak góra Ślęża. Z daleka widać, ale z drugiej strony zastanawiamy się, czy damy radę, czy to na nasze siły.

– Myślę, że wielu z nas na propozycję tego spotkania młodych zareagowało różnie. Pytaliśmy: a co tam będzie, po co mam tam jechać? Trzeba wejść na górę. A z góry widać więcej i lepiej, oddychamy lepszym powietrzem. Gdy człowiek stanie na szczycie, doświadcza wielkiej radości, bo osiągnął coś w swoim życiu. Ale to nie wszystko – stwierdził biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Jak dodał, na szczycie Ślęży znajduje się świątynia, w której mieszka Jezus Chrystus. Wielu zdobywa Ślężę, jednak niewielu wchodzi do kościoła, by spotkać się z Jezusem. – Czy na szczycie moich marzeń, które staną się planami, jest wpisane spotkanie z Jezusem? Dzisiaj Jezus zaprasza nas do realizacji naszych marzeń – apelował bp Kiciński.

 Po Mszy św. była Agapa – wspólny posiłek, a następnie tańce integracyjne. Ks. Jakub Bartczak miał również moment na ewangelizację  śpiewając swoje hip-hopowe utwory.

Młodzież również wysłuchała świadectw Braci ze wspólnoty Taizé, którzy zaprosili wszystkich na Europejskiej Spotkanie Młodych, które odbędzie w grudniu we Wrocławiu.

Patronem spotkania młodych na Ślęży był św. Stanisław Kostka.

 

 

foto m.in. https://wroclaw.gosc.pl/doc/5883249.Gora-Sleza-Jezus-zaprasza-cie-bys-marzyl-i-spelnial-marzenia fbclid=IwAR3Btu9WG1W_ZhqbOiInOVmVLN8j_2uqKviZuQVpyiv_EUbVkoLFmJifwUQ