Dnia 12 maja 2019 roku w małym wiejskim kościółku na obrzeżach Lubina odbył się odpust parafialny, na który przyjechały Siostry z różnych salezjańskich wspólnot. Obecne na uroczystości oprócz parafian były Siostry Salezjanki z Pogrzebienia, Wrocławia z obu domów (Pl. Franciszkański i św. Jadwigi), Środy Śląskiej, Grabowa n. Prosną, Dzierżoniowa, Pieszyc, Nowej Rudy i Lubina.

Uroczystą Eucharystię o godz. 13:00 celebrował ks. inspektor Jarosław Pizoń.  Ks. Proboszcz Kazimierz Rapacz i pan inż. Dariusz Gorzelnik przed Mszą św. powitali wszystkich obecnych.

W homilii ks. inspektor połączył Niedzielę Dobrego Pasterza z tajemnicą świętości naszej Założycielki. Powiedział m.in., że Czas Wielkanocy jest szkołą Kościoła (…). Kościół jest wspólnotą, która łączy niebo z ziemią, która poprzez sprawy duchowe nadaje sens sprawom ziemskim. Kościół, to wspólnota zdążająca ku świętości (…). Kościół jest wspólnotą świętych i grzeszników. W takiej wspólnocie jesteśmy i taki Kościół tworzymy. W takim Kościele jest droga Pawła i Barnaby (…), jest wiara i prześladowanie, podstęp, opluwanie, strząsanie prochu z nóg. Ale jest też Duch Święty, który daje radość, a to dzięki temu, że jest w nim Jezus Chrystus Dobrzy Pasterz (…). Ślady Dobrego Pasterza w swoim życiu spotkała św. Maria Dominika Mazzarello (…). To, czego nam dzisiaj najbardziej brakuje, to zakochania się (…). Drogi naszego powołania może odnowić tylko miłość, miłość początków (…). Niech Maria Mazzarello pomaga nam zakochać się w Bogu na nowo, ocierać łzy Boga i iść zawsze z nadzieją…

W czasie Mszy św. ks. inspektor Jarosław Pizoń poświęcił witraż znajdujący się po prawej stronie kościoła, na którym widnieje św. Jan Bosko i ks. Józef Kowalski, męczennik z Oświęcimia. Była też możliwość ucałowania relikwii św. Marii Mazzarello.

Liturgię przygotowała wspólnota Sióstr Salezjanek z młodzieżą z Lubina. Zespół muzyczny Nazaret z parafii św. Jana Bosko ubogacił całą Liturgię swoim pięknym śpiewem.

Po Mszy Św., tak jak każdego roku wszyscy zostali  zaproszeni na poczęstunek przygotowany przy kościele przez gościnnych parafian. Była także możliwość zwiedzania kościoła, małego Muzeum oraz krypty pod ziemią pod przewodnictwem pana inż. Dariusza Gorzelnika, kustosza kościoła..

Księdzu proboszczowi Kazimierzowi Rapaczowi Siostry Salezjanki wyrażają wielką wdzięczność za wieloletnią opiekę nad kościołem p.w. świętej Współzałożycielki  Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki Marii Dominiki Mazzarello.

Opuszczając Krzeczyn na myśl cisnęły się słowa piosenki o naszej wielkiej świętej Marii Dominice:

1. Panie, Tyś ukochał to, co proste jest

By zawstydzić pysznych tego świata.

W czystym sercu Marii Dominiki

Objawiłeś swej miłości jasny blask.

Ref. Jezu dzięki Ci za serce matki,

Które całe w Tobie skryło się,

By we wszystkim kochać tylko Ciebie

I rozdawać miłość swą jak chleb.

2.  Dziś na wielkich kontynentach świata

Wielu ludzi nie zna Ciebie Panie.

Lecz ja wierzę, że żniwiarze Twoi

Z hasłem daj mi duszę porwą dla Cię świat.

3.  Pomóż Panie w każdym widzieć Ciebie

I każdemu radość, miłość, pokój nieść.

I jak św. Maria Dominika

dzielić serca nasze tak jak chleb.

 

s. Maria Hrynczyszyn