Od 6 do 27 lipca 2018 roku w Castel Gandolfo, 19 sióstr Junioratek, z 4 kontynentów, przeżywało swój pierwszy miesiąc II nowicjatu. Wzięła w nim udział jedna siostra z Polski: s. Magdalena Baczyńska.

Dla każdej z sióstr było to bogate doświadczenie jedności w różnorodności, wspólnego dzielenia się Słowem Bożym, odkrywania obecności Boga w codzienności oraz odczytywania na nowo historii powołania, jako Przymierza miłości z Bogiem. Temu doświadczeniu towarzyszyła ikona Eliasza „A oto Pan przechodził” (por. 1 Krl 19,11) oraz różne konferencje dotyczące ślubów, formacji salezjańskiej, modlitwy i życia siostrzanego.

Za cały miesiąc były odpowiedzialne 3 siostry: s. Elena Ongarato z Inspektorii Triveneto, s. Mercedes Rodriguez z Inspektorii Hiszpańskiej oraz s. Roberta Tommasi z Inspektorii Bliskiego Wschodu. Oprócz osób zaproszonych na wykłady, siostry miały radość spotkać się z Matką Generalną Yvonne Reungoat oraz z niektórymi siostrami z Rady Generalnej:  s. Nieves Reboso (Radna ds. Formacji), s. Runitą Borja (Radna ds. Duszpasterstwa Młodzieżowego) oraz s. Maria Luisą Miranda (Radna ds. Rodziny Salezjańskiej), które po wspólnej modlitwie i kolacji miały słówko na dobranoc.

W ciągu tych dni była okazja, by pojechać do Asyżu oraz do Rzymu, by zwiedzić katakumby św. Kaliksta i Bazylikę św. Klemensa.

Był to prawdziwie piękny czas bycia razem i wzajemnego ubogacania. Pomógł on jeszcze bardziej uświadomić sobie dar, jakim jest powołanie do życia konsekrowanego, jako Córka Maryi Wspomożycielki, by każdego dnia starać się z wdzięcznością go przyjmować i odpowiadać na Boże wezwanie.

s. Magdalena Baczyńska