Wychowankowie Publicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek w Grabowie nad Prosną, wraz ze swoimi wychowawczyniami, angażowali się w wiele ciekawych inicjatyw. Od września do marca w przedszkolu realizowane były następujące projekty:

  • Inspektorialny projekt Sióstr Salezjanek „Dobry Samarytanin”
  • projekty społeczne: „Łączymy pokolenia: seniorzy dzieciom – dzieci seniorom” i „Jestem darem”

których celem jest integracja międzypokoleniowa i wspólna aktywność kulturalna dzieci seniorów i osób niepełnosprawnych, uwrażliwianie i otwieranie serc dzieci i młodzieży na drugiego człowieka i na stworzony świat – nasz wspólny dom oraz wychowanie dzieci i młodzieży do umiejętności wsłuchiwania się w głos ubogich, potrzebujących oraz natury.

Przedszkolaki z grupy Przyjaciele Main i Janka wraz z grupami Promyczki Jezusa i Pomocnicy Świętego Józefa zorganizowali wiele inicjatyw.

«Przygotowano występ dla członków Klubu Seniora działającego w Grabowie nad Prosną z okazji Dnia Babci i Dziadka. Promyczki Jezusa wykonały plakat informujący o występie oraz upominki dla seniorów. Pomocnicy św. Józefa i Przyjaciele Main i Janka przedstawiły część artystyczną – bajkę „Czerwony Kapturek” oraz życzenia, piosenki z akompaniamentem instrumentalnym oraz taniec. Na koniec wspólnie zasiedli do słodkiego poczęstunku: ciasteczek upieczonych przez przedszkolaki.

Przyjaciele Main i Janka gościli u siebie babcię i dziadka dwójki dzieci z grupy, którzy czytali dzieciom bajkę oraz wiersze. Zorganizowali także wystawę własnoręcznie wykonanych portretów babć i dziadków.  Zaproszono także do najstarszej grupy przedszkolnej jednego z seniorów, emerytowaną nauczycielkę, panią Marię, która w bardzo ciekawy sposób opowiedziała o swoim zawodzie – zawodzie nauczyciela.

Pojechano także do Oddziałów Specjalnych w Jeleniach na wspólne kolędowanie, zaprezentowano grę na instrumentach i pokaz układów tanecznych. Dzieci mogły poznać i zintegrować się z dziećmi z niepełnosprawnością, nauczyć się empatii, wrażliwości na  innych.

W przedszkolu zostały zorganizowane akcje charytatywne: Dzień Piżamy oraz akcja zbierania nakrętek dla Wrocławskiego Hospicjum, które miały na celu wsparcie dzieci z oddziałów onkologicznych.

Ostatnio Przyjaciele Main i Janka zorganizowali warsztaty ogrodnicze: wspólnie ze swoimi babciami i dziadkiem posadzili w donicach sadzonki różnych kwiatów, które będą ozdobą naszego placu zabaw.

Dzięki wszystkim zrealizowanym inicjatywom w ramach projektów przedszkolaki uczyły się wrażliwości na drugiego człowieka, bycia razem z seniorami i osobami z niepełnosprawnością. To piękne lekcje bycia razem».

pani Marzena Rycerska-Dera i pani Kamila Niedźwiedzka