W czwartek, 13 stycznia, rozpocznie się 40. edycja Dni Duchowości Rodziny Salezjańskiej 2022. Jest to edycja szczególna, a to z różnych względów: z powodu niektórych znaczących rocznic (zamknięcie roku stulecia śmierci ks. Pawła Albery i obchody 400. rocznicy śmierci św. Franciszka Salezego, z której to okazji zostanie otwarta specjalna wystawa w Muzeum-Domu Księdza Bosko); z racji “mieszanej” formy, w jakiej będą przebiegać te Dni, ze spotkaniami w Turynie i wydarzeniami na poziomie regionalnym, transmitowanymi w internecie; z powodu uwypuklenia roli świeckich w Rodzinie Salezjańskiej i ich protagonizmu.

Celem tego spotkania w ramach “GSFS 2022” będzie, tradycyjnie już, pogłębienie treści Wiązanki Księdza Generała, wychodząc od komentarza, jaki sam ks. Ángel Fernández Artime zaproponuje w pierwszym dniu (13 stycznia o godz. 13:00 ( w pięciu językach: włoskim, angielskim, hiszpańskim, francuskim i portugalskim) na  Facebook ANS  i na kanale YouTube ANS . Motto Wiązanki “Czyńcie wszystko z miłości, nic na siłę” – wzięte od św. Franciszka Salezego – będzie więc towarzyszyć tym czterem dniom lepszego poznania duchowości tego świętego: duchowości oraz zmysłu apostolskiego, którymi karmił się dogłębnie w swoim BYCIU i DZIAŁANIU Ksiądz Bosko, realizując swoje posłannictwo wśród młodzieży.

Około 190 gości oczekiwanych jest w Turynie-Valdocco, którzy wezmą udział w tym spotkaniu osobiście, zachowując wszelkie środki ostrożności związane z pandemią. Wśród nich znajdą się liczni przełożeni generalni zgromadzeń i odpowiedzialni za 32 grupy Rodziny Salezjańskiej. Oprócz ks. Á.F. Artime będą to m.in.: nowy prezes Konfederacji Byłych Wychowanków Salezjańskich, pan Bryan Magro; nowa przełożona generalna sióstr miłości Jezusa, matka Emiliana Park; przełożeni ochotniczek Księdza Bosko (VDB) i ochotników z Księdzem Bosko (CDB) oraz wielu delegatów przełożonych, którzy nie mogli przybyć do Turynu.

Udział w programach będzie realizowany także na poziomie regionalnym: Ameryka; Afryka i Madagaskar; Śródziemnomorski; Europa Środkowo-Północna; Azja Południowa; Azja Wschodnia i Oceania. Przewidziana jest też specjalna przestrzeń dla świeckich z Rodziny Salezjańskiej, którzy będą dzielić się refleksją podczas salezjańskich “słówek na dobranoc”.

Program poszczególnych dni”

czwartek 13 stycznia – Sesja otwarcia. Prezentacja Dni przez ks. Joana Lluís Playà, delegata Księdza Generała ds. Sekretariatu Rodziny Salezjańskiej; uroczyste zakończenie roku którego patronem był Ks. Paweł Albera, drugi następca Ks. Bosko; prezentacja Wiązanki – Ksiądz Generał Ángel Fernández Artime.

piątek 14 stycznia – Panel dyskusyjny na temat duchowości św. Franciszka Salezego. Następnie wystąpi ks. Pierluigi Cameroni, Postulator Generalny ds. Kanonizacyjnych Rodziny Salezjańskiej, na temat świętości salezjańskiej.

sobota 15 stycznia – Dzielenie się owocami pracy w grupach na poziomie regionalnym i prezentacja dwóch doświadczeń z realizacji duchowości salezjańskiej przez młodzież i przez świeckich. Uczestniczący w spotkaniu na Valdocco przeżyją także inaugurację wystawy z okazji 400. rocznicy śmierci św. Franciszka Salezego w Muzeum Casa Don Bosco w Turynie.

niedziela 16 stycznia – Celebracja Eucharystii, której będzie przewodniczył Ksiądz Generał w Bazylice Maryi Wspomożycielki w Turynie i zakończenie.

Więcej informacji na stronie: www.famigliasalesiana.org