W dniu 25 sierpnia 1969 roku w Sucúa (Ekwador), samolot, którym leciała siostra Maria Troncatti, rozbił się niedługo po starcie na skraju tej puszczy, która przez prawie pół wieku była jej “ojczyzną serca”, przestrzenią jej niezmordowanego poświęcenia się dla “Shuar”. Siostra Maria przeżywa swoje ostatnie lądowanie: to, które prowadzi ją do Raju! Liczy 86 lat; wszystkie te lata zostały oddane innym w darze miłości. Pisała: “Z każdym dniem jestem coraz bardziej szczęśliwa z powodu mojego zakonnego powołania misyjnego!”.

Urodziła się 16 lutego 1883 roku w Còrteno Golgi. W “Biuletynie Salezjańskim” przeczytała o różnych historiach misjonarzy i zaczęła myśleć o powołaniu zakonnym. Złożyła pierwsze śluby w 1908 roku w Nizza Monferrato. W czasie I wojny światowej w Varazze bierze udział w kursach opieki sanitarnej i pracuje jako pielęgniarka. W czasie gwałtownej powodzi Maria obiecuje Madonnie, że jeśli uratuje swoje życie, wyjedzie na misje. Po dostąpieniu tej łaski siostra Maria prosi matkę generalną o pozwolenie na wyjazd do pracy wśród trędowatych.

Matka Caterina Daghero przeznacza ją w 1922 r. do pracy misyjnej w Ekwadorze. Po przybyciu do Mendez siostra Maria zdobywa szacunek ludzi z plemienia Shuar, przeprowadzając operację córki wodza, która została zranioną kulą w głowę. Ostatecznie siostry osiadły na stałe w Macas, w wiosce kolonów, którą otaczały zbiorowe siedliska plemienia Shuar.

Siostra Maria pozostała na ekwadorskiej ziemi przez 44 lata i wszyscy nazywali ją Madrecita. Była przede wszystkim katechetką i ewangelizatorką, wyposażoną w cudowne zasoby wiary, cierpliwości i braterskiej miłości. Jej dzieło na rzecz promocji kobiet z plemienia Shuar przyczyniło się do zawiązania setek nowych chrześcijańskich par małżeńskich, które po raz pierwszy rodziły się z wolnego wyboru młodych małżonków.

Od prostej i ubogiej przychodni przechodzi do szpitala, który udało się jej założyć, gdzie osobiście przygotowuje pielęgniarki. Jest “lekarką” z ciała i ducha: w czasie gdy opiekuje się chorymi i rozdaje lekarstwa, udziela rad i ewangelizuje. Słucha z matczyną cierpliwością, jedna ludzi i wychowuje do przebaczenia tubylców i kolonów, ofiarując w tej intencji swoje życie. “Jedno spojrzenie na Krzyż dodaje mi życia i odwagi do pracy”.

W tym roku, w którym w miesiącu październiku w Kościele będzie się odbywać Synod Biskupów poświęcony regionowi Amazonii nt. “Amazonia, nowe wyzwania dla Kościoła i dla integralnej ekologii”, świadectwo błogosławionej Marii Troncatti jawi się jako narzędzie miłosierdzia Bożego dla wszystkich potrzebujących, zarówno pod względem ciała, jak i ducha; narzędzie pokoju i pojednania.

źródło: http://www.infoans.org/pl/od-redakcji/reportaz/item/8646-sg-25-sierpnia-50-rocznica-smierci-bl-marii-troncatti