2 lutego 2021 r., w Święto Ofiarowania Pańskiego, obchodzony jest 25 Dzień Życia Konsekrowanego. Ustanowiony przez św. Jana Pawła II w 1997 roku dzień ten jest okazją do celebrowania i dziękczynienia za dar życia konsekrowanego, odnowienia intencji, które zainspirowały całkowitą ofiarę dla Pana tysięcy ludzi na całym świecie, a także do docenienia świadectwa tych, którzy wybrali naśladowanie Chrystusa poprzez praktykowanie rad ewangelicznych.

W naszej Rodzinie Salezjańskiej jest wiele form życia konsekrowanego, o których należy dziś pamiętać i składać Bogu dziękczynienie.

Specjalny list z okazji Dnia Życia Konsekrowanego wystosował do wszystkich wspólnot zakonnych, instytutów świeckich i indywidualnych form życia konsekrowanego bp Jacek Kiciński CMF – przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP. Pisze w nim: Istotą każdej wspólnoty zakonnej i każdej osoby konsekrowanej jest umiejętność „tracenia” czasu dla Boga. Papież Benedykt XVI mówi, że czas przeznaczony dla Boga nigdy nie jest czasem straconym. A chociaż czasem wydaje się, że Bóg milczy. On milczy, ale działa. Każde więc dzieło apostolskie musi wyrastać z modlitwy, na niej się opierać i w niej znajdować dopełnienie.(…)

Założyciele i Założycielki naszych wspólnot zakonnych, nasi patronowie, to ludzie, którzy pozwolili, by Duch Święty przemienił ich ludzkie plany, by stworzył je na nowo – po swojemu. Poddając się Jego działaniu dokonali rzeczy po ludzku niemożliwych. Patrzmy zatem na nich, ich życie i działalność. Uczmy się od nich trwania na modlitwie, przyjmowania Bożych „niespodzianek”, a przede wszystkim dyspozycyjności wobec nieustannych powiewów Ducha Świętego.

Cały tekst listu znajdziemy tutaj:

http://www.ifzk.episkopat.pl/dokumenty/list_do_konsekrowanych.pdf