HISTORIA
Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki
- Święty Jan Bosko, widząc trudną sytuację chłopców z Turynu, otwiera dla nich oratorium, warsztaty i szkoły. Z czasem jego pierwsi wychowankowie decydują, by pozostać z nim – tak powstaje w 1854 r. Towarzystwo Salezjańskie.
Salezjanie podejmują się misji wśród chłopców, by wychować dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli.
- W 1861 r. papież Pius IX, wielki przyjaciel księdza Bosko, sugeruje mu, by poszerzył swoją misję wychowawczą i by zadbał także o dziewczęta.
- We śnie ksiądz Bosko widzi piękną Panią otoczoną wieloma dziewczętami, która zwraca się do niego z prośbą: «Zajmij się nimi, to są moje córki».
- W 1862 r. ksiądz Bosko odwiedza Mornese gdzie poznaje grupę Córek Niepokalanej – dziewcząt zaangażowanch w życie parafii. Wśród nich wyróżnia się Maria Dominika Mazzarello, która stanie na czele nowego zgromadzenia o nazwie Córki Maryi Wspomożycielki. 5 sierpnia 1872 r. jedenaście z nich składa pierwsze śluby.
- Siostra Maria Dominika Mazzarello umiera 14 maja 1881 r., zgromadzenie istnieje dopiero 9 lat, liczy wtedy 166 sióstr, 50 nowicjuszek i 22 postulantki w 26 domach we Włoszech, we Francji i Ameryce Południowej.
- Do Polski pierwsze salezjanki dotarły 5 listopada 1922 r.