Czcigodny Luigi Olivares

 

Data urodzenia: 18 października 1873
Data śmierci: 19 maja 1943

Ogłoszony Czcigodnym: 20 grudnia 2004

Urodził się 18 października 1873 roku w Corbetta (Mediolan). Był czwartym z piętnastu dzieci Judith i Alberto Luigi Maria Olivares. Wychowywał się w rodzinie bardzo religijnej. Jeden z jego braci Joachim został misjonarzem w Chinach, a siostra Maria została  Kanosjanką.

Studiował w Mediolanie. W wieku 22 lat na polecenie swojego biskupa, kard Ferrari został wicerektorem seminarium w seminarium. 8 lat sprawował tę funkcję.  Po ośmiu latach został przyjęty w szeregi Salezjanów. Wykładał w tym czasie teologię moralną i socjologię dla studentów w Foglizzo (1906-1919).

4 kwietnia 1896 roku został wyświęcony na kapłana w katedrze w Mediolanie. Był pierwszym proboszczem kościoła Santa Maria Liberatrice do Testaccio , dzielnicy miasta Rzymu.

Ks. Luigi Olivares charakteryzował się wielką pokorą, skromnością i dobrocią. Jego konfesjonał był oblegany od rana do wieczora.

15 lipca 1916 roku  papież Benedykt XV mianował go biskupem Sutri i Nepi i 29 października tego roku został konsekrowany w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie z rąk kardynała Giovanniego Cagliero-pierwszego salezjańskiego Kardynała.

„Jestem, dzięki wybraniu przez Boga kapłanem salezjańskim, który musi zostać świętym” – to było jego poranienie życiowe. Żadnych ważnych dezycji nie będę podejmował bez Jezusa, będę z wielkim poświęceniem służył innym.

W 1928 roku uzyskał stanowisko apostolskiego administratora sąsiedniej diecezji Civita Castellana.

Luigi Oliwares zmarł w Perdenone 19 maja 1943, podczas głoszenie rekolekcji. Miał siedemdziesiąt lat. Ciało jego spoczywa w Nepi w katedrze.

20 grudnia 2004 roku został uznany za Czcigodnego Sługę Bożego.