Czcigodny Józef Arribat

 

Data urodzenia: 17 grudnia 1879
Data śmierci: 19 marca 1963

Ogłoszony Czcigodnym: 8 lipca 2014

Urodził się 17 grudnia 1879 r Trédou (Rouergue – Francja) w rodzinie ubogiej. Dopiero w wieku 18 lat mógł rozpocząć naukę w gimnazjum salezjańskim w Marsylii.

Sutannę otrzymał z rak ks. Michała Rua. Na kapłana wyświęcony w 1912 roku. Zaraz potem był wcielony do wojska w związku z I wojną światową. Po wojnie ks. Arribat intensywnie pracował w La Nawarry do 1926, po czym udał się do Nicei, gdzie przebywał do 1931.

Ks. Arribat był i jest przykładem prawdziwego Salezjanina, prawdziwego syna ks. Bosko. Zawsze był obecny wśród studentów. Zarówno na boisku, jak i w kaplicy. Wspaniały przewodnik duchowy. Gorliwie służył młodym w konfesjonale. Odznaczał się wielkim szacunkiem do każdego człowieka, zwłaszcza tego najbardziej pokrzywdzonego. Żył wiernie na co dzień systemem prewencyjnym w duchu radości, służby i poświęcenia zawsze otwarty, szczery, dobry.

Prowadził życie głęboko ascetyczne. Przypominał św. proboszcza z Ars, a jego łagodność i uśmiech – św. Franciszka Salezego. Jego duchowość była chrystocentryczna i maryjna.

Przez wiele lat sprawował funkcję dyrektora w różnych placówkach salezjańskich. W 1953 roku wrócił do La Nawarry i pozostał tam aż do śmierci, która nastąpiła dniu 19 marca 1963 roku.

Jego życie wtapiało się każdego dnia w słowa Jezusa: „Ja nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć” (Mk 10,45). Zawsze był gotowy do służenie innym z wielkim oddaniem i poświęceniem. Nigdy nie odmówił pomocy nikomu. Nowicjusze nazywali go: „rycerz z miotłą”. Nie robił niczego na pokaz, ale z wielką pokorą i w ukryciu. Czynił wszystko z Bogiem i dla Boga.

Drodzy bracia, w dniu 8 lipca 2014 roku, Ojciec Święty Franciszek zatwierdziła wraz z Kongregacją Spraw Kanonizacyjnych dekretu o heroiczności cnót Sługi Bożego Giuseppe Augusto Arribat. Ten krok na drodze do beatyfikacji i kanonizacji naszego współbrata jest wielkim darem dla naszego Zgromadzenia i dla całej Rodziny Salezjańskiej w tym trzecim roku przygotowania do dwusetnej rocznicy urodzin Ks. Bosko – powiedział ks. Ángel Fernández Artime – przełożony generalny Salezjanów.