Święty Kalikst Caravario

Pierwszy Męczennik Salezjański

 

Data urodzenia: 8 czerwca 1903
Data śmierci: 25 lutego 1930

Data beatyfikacji: 15 maja 1983
Data kanonizacji: 1 października 2000

Wspomnienie liturgiczne: 25 lutego

Urodzony 8 czerwca 1903 roku w Cuorngne koło Turynu w północnych Włoszech w rodzinie robotniczej. Gdy miał pięć lat, rodzice przenieśli się do Turynu i zamieszkali blisko Porta Nuova. Niedaleko ich było Oratorium salezjańskie św. Józefa, w którym gromadzili się chłopcy. Sam Kalikst też chętnie tam uczęszczał. Oratorium stało się dla niego drugim domem.

Od 1914 roku uczył się w gimnazjum salezjańskim w Turynie – Valdocco. W 1918 roku wstąpił do nowicjatu salezjanów w Foglizzo Canavese, gdzie pierwsze śluby złożył 19 września 1919 roku. 7 października 1924 roku opuścił Turyn i udał się na misje. Najpierw przybył do Szanghaju, gdzie uczył się chińskiego. Święcenia kapłańskie  przyjął 18 maja 1929 roku. Następnie został skierowany do pracy w Lianzhou.

W lutym 1930 roku towarzyszył biskupowi Versiglia w podróży wizytacyjnej po placówkach misyjnych. 25 lutego 1930 roku popłynął razem z biskupem Versiglia, dwoma innymi misjonarzami, dwoma chińskimi katechistami i uczennicami szkoły katechistycznej do Lianzhou. Wszyscy oni uważali, że w dużej grupie będzie małe zagrożenie rabunku ze strony piratów. W południe, gdy przybyli do Litouzui zostali zatrzymani przez bandę piratów. Piraci żądali znacznej sumy jako okupu. Zauważyli na pokładzie dziewczęta i chcieli zabrać je siłą. Misjonarze interweniowali, prosząc piratów w uprzejmych słowach. Usiłowania te były daremne, piraci próbowali dostać się na pokład dżonki, misjonarze zagrodzili im drogę. Doprowadzeni do szaleństwa piraci bili strzelbami biskupa Versiglia i księdza Caravario, tak że ci padli zakrwawieni na ziemię. Następnie misjonarze zostali zabrani do lasu. Po kilku minutach usłyszano strzały.

Ks. Kalikst Caravario został beatyfikowany 15 maja 1983 roku przez Jana Pawła II razem z bp. Alojzym Versiglia. Kanonizowany 1 października 2000 roku przez Jana Pawła II.

Wspomnienie 25 lutego.

 

(opr. w oparciu o – janbosko.salezjanie.pl-Kompendium Księdza Bosko)