Czcigodna Dorotea Chopitea

Współpracownica salezjańska

 

Data urodzenia: 5 sierpnia 1816
Data śmierci: 1 kwietnia 1891

Ogłoszona Czcigodną: 9 czerwca 1983

Urodziła się 5 sierpnia 1816 roku. Tego samego dnia została ochrzczona i otrzymała sakrament bierzmowania. Jej rodzina pochodziła z Hiszpanii, a mieszkali w Chile.

Dorota wywodziła się z rodziny bardzo zamożnej i głęboko wierzącej. Za radą swojej siostry, która się nią opiekowała będąc w wieku młodzieńczym obrała sobie kierownika duchownego ks. Piotra Nardŏ, który przez blisko 50 lat był jej spowiednikiem i doradcą duchowym.

Otrzymał solidne wykształcenie, które pomogło jej w późniejszym czasie zarządzać majątkiem po ślubie z bogatym handlowcem Józefem Marią Serra. Z ich związku urodziło się sześć córek.

Dorota była bardzo inteligentną i mądrą panią domu; dobrą matką i wierną kochającą żoną. Była osobą, która charakteryzowała się mocnym charakterem i żywotnym temperamentem.

W czasie, kiedy Barcelonie wybucha „rewolucja” przemysłowa pani Dorota skierowała swoją pomoc w stronę najbiedniejszych, których w tym czasie było bardzo wielu. Część swojego majątku przeznaczyła na budowę szpitali, szkół, przytułków, przedszkoli, warsztatów rzemieślniczych i innych dzieł, aby pomóc najbiedniejszym z biednych. Sama też pomagała przy chorych wykonując różne prace.

29 sierpnia 1882 roku umarł jej mąż. Swoim majątkiem rozporządzała bardzo mądrze myśląc o swojej rodzinie, ale też o ubogich.

W 1884 roku powierzyła siostrom Salezjankom szkołę dla dzieci z najbiedniejszych warstw społecznych, a w 1888 roku po śmierci ks. Bosko pani Dorota ofiarowała księżom Salezjanom Oratorium i budynki szkolne w centrum Barcelony. W 1889 roku teren pod budowę domu i szkoły dla młodych robotników i dzieci z ulicy.

Będąc już u schyłku życia swoje ostatnie pieniądze oddała siostrom Salezjankom na spłacenie szkoły Św. Doroty. Żyła przed śmiercią w bardzo skromnie i ubogo.

Zapadła na zapalenie płuc zbierając ofiary dla ubogich w zimnym kościele. Zmarła 1 kwietnia 1891 roku. Miała 75 lat.

Miłość do Boga i drugiego człowieka praktykował w stopniu heroicznym. Ojciec św. Jan Paweł II  9 czerwca ogłosił Dorotę Chopitea Czcigodną Sługą Bożą.