Sługa Boży ks. Carlo Braga

 

Data urodzenia: 27 maja 1889
Data śmierci: 3 stycznia 1971

Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny

Urodził się 23 maja 1889 roku w Tirano prowincja Sondrio Włochy w rodzinie religijnej. W młodym wieku umarła jego matka Magdalena Mazza.

Został oddany na wychowanie do Salezjanów. Bardzo przywiązał się do ks. Bosko i na zawsze chciał zostać przy Salezjanach. Mając 17 lat złożył śluby zakonne. Studia filozoficzne skończył w Valsalice. Jego nauczycielem był ks. Vincenty Cimatti przyszły apostoł Japonii.

Z wybuchem I wojny światowej został wcielony do wojska na 3 lata, a następnie wyjechał na misje do Shiuchow w południowych Chinach. Tam spotkał ks. Luigi Versiglię. Ks. Carlo został powołany na dyrektora szkoły, a w 1930 roku został Inspektorem. Znał wszystkie trzy dialekty chińskie.

Misje w czasie jego urzędowania przezywały złotą erę: powstawały sierocińce i szkoły w Makao, Hong Kongu, do których uczęszczało nawet 1000 studentów. Salezjańskiego ducha zaszczepiał także w Pekinie. Powstawały ochronki, sierocińce dla biednych, opuszczonych chłopców, których było bardzo dużo na ulicach. I tu spełnił się proroczy sen ks. Bosko, że Salezjanie osiedlą się w wielkiej stolicy Chin…

Kiedy było Inspektorem przez 20 lat, zaczęło się komunistyczne prześladowanie kościoła. Ks. Braga był w centrum tego niebezpiecznego cyklony.

Na prośbę Przełożonego Generalnego Piotra Ricaldone ks. Braga zaszczepiał dzieło salezjańskie na Filipinach, gdzie spał się dla dobra innych i dla Zgromadzenia, jako ofiara całopalna. Brał udział w siedmiu Kapitułach generalnych ks. Salezjanów.

Był człowiekiem bardzo wesołym, odpowiedzialnym, gotowym na wszystko.

3 stycznia 1971 roku o godz. 05:30 w Bacalor na Filipinach odszedł po nagrodę do swojego Pana, którego całe życie miłował. Zmarł w opinii świętości.

Ks. Carlo Braga jest wielkim przykładem do naśladowania. Jego życie było przeniknięte świętością w codzienności. Jest znakiem ojcowskiej dobroci Boga.

Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.