Błogosławiony Zefiryn Namuncurà

Wychowanek salezjański

 

Data urodzenia: 26 sierpnia 1886
Data śmierci: 11 maja 1905

Data beatyfikacji: 11 listopada 2007

Wspomnienie liturgiczne: 11 maja

Urodził się ur. 26 sierpnia 1886 w argentyńskiej wiosce Chimpay w Patagonii. Był synem ostatniego wielkiego wodza indiańskiego plemienia Indian Araukana.

Mając 11 lat Zefiryn przeniósł się do Buenos Aires. Nauczył się katechizmu i języka kastylijskiego. 8 września 1898 roku przystąpił do pierwszej komunii świętej. W 1903 przyjęto go, jako aspiranta do wspólnoty salezjańskiej. Rozpoczął naukę łaciny.

Z powodu słabego zdrowia Zefiryno został przeniesiony do Włoch, by mógł kontynuować studia rozpoczęte w Kolegium. Uczęszczał do szkoły w Turynie i Instytutu Salezjańskiego w Villa Sora koło Frascati. Jeden z jego kolegów tak wspomina: On był zawsze poważny, prawie smutny. Natomiast jego oczy zawsze się uśmiechały. W kościele wszyscy widzieli, jak Zefiryn był skupiony na modlitwie jak anioł.

Zmarł w rzymskim szpitalu Braci Bonifratrów w Rzymie na gruźlicę w wieku niespełna 19 lat w opinii świętości 11 maja 1905 roku.

Jego doczesne szczątki w 1924 roku wróciły do Argentyny do Fortin Mercedes nad rzeką Colorado. Miejsce to jest czczone przez licznych pielgrzymów z całego kraju.

Został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI w dniu 11 listopada 2007 roku.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dzień urodzin 26 sierpnia lub śmierci 11 maja.

 

(opr. w oparciu o – https://pl.wikipedia.org/wiki/Zefiryn_Namuncur%C3%A1)