Błogosławione:

Maria del Carmen Moreno Benitez
Amparo Carbonell

Data śmierci: 6 września 1936
Data beatyfikacji: 12 marca 2001

S. Maria del Carmen Moreno Benitez urodziła się 24 sierpnia 1885 roku w Villamartin, a s. Amparo Carbonel w 1893 r. w miejscowości Alboraya w Walencji.

12 marca 2001 r. Ojciec Święty Jan Paweł II w Watykanie wyniósł do chwały ołtarzy 233 męczenników za wiarę. Ponieśli oni śmierć podczas wojny domowej w Hiszpanii (1936-1938). Do prześladowań doprowadziła polityka rządów republikańskich, które początkowo na drodze ustawodawczej, a później posuwając się do rabunków, rozbojów, tortur i zabójstw, zmierzały do ograniczania praw katolików i roli Kościoła w społeczeństwie. Wśród zamordowanych wtedy za wiarę znaleźli się także duchowi spadkobiercy św. Jana Bosko: 29 salezjanów, 2 Córki Maryi Wspomożycielki i 1 świecki współpracownik.

Do męczeńskiej śmierci beatyfikowanych członków Rodziny Salezjańskiej doszło w okresie od lipca do listopada 1936 r. w okolicach Walencji i Barcelony. Niektórzy z nich zostali osadzeni w więzieniach, potem zwolnieni z aresztu, ponownie uwięzieni i rozstrzelani. Innych zamordowano w momencie zatrzymania, kiedy odkryto przy nich sutannę, krzyżyk lub różaniec. Niektórzy byli torturowani, inni puszczani wolno, tylko po to, by otrzymać strzał w plecy. Kilkoro z nich, mimo możliwości ucieczki, pozostało na miejscu swej pracy.

Siostra Amparo zgłosiła się na ochotnika do opieki nad chorą siostrą Carmen, podczas gdy pozostałym salezjankom udało się uciec z Hiszpanii statkiem. Obie siostry zostały aresztowane i rozstrzelane 6 września 1936 r.

Wspomnieni liturgiczne 22 września.

 

(opr.na podst. salezjanie.pl/czytelnia/2005/02/10/salezjanscy-meczennicy-z-hiszpanii)