Błogosławiony Józef Kowalski

 

Data urodzenia: 13 marca 1911
Data śmierci: 4 lipca 1942

Data beatyfikacji: 13 czerwca 1999

Wspomnienie liturgiczne: 29 maja

Urodził się 13 marca 1911 roku w Siedliskach koło Rzeszowa. Syn Wojciecha i Zofii, był jednym z dziewięciorga rodzeństwa. W ich rodzinie panowała jakaś – nie wiadomo jaka – śmiertelna choroba. Przeżyło tylko czworo dzieci.

Józef urodził się bardzo słaby i jego matka ofiarowała go w Borku Starym – Matce Bożej. Upamiętnia to tablica pamiątkowa w klasztorze borkowskim. Po ukończeniu szkoły powszechnej w latach 1922-1927 był wychowankiem Zakładu Salezjańskiego w Oświęcimiu.

W roku 1927 wstąpił do nowicjatu w Czerwiński. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 maja 1938 roku. Przez trzy lata był sekretarzem inspektorialnym.

23 maja 1941 roku został aresztowany, gdyż hitlerowców drażniła gorliwość i zaangażowanie młodego księdza. Po krótkim śledztwie i więzieniu w Krakowie został przewieziony do Obozu w Oświęcimiu. Dwa razy trafił do kompanii karnej, był często bity, szykanowany i upokarzany. Idąc na śmierć prosił o modlitwę za swoich prześladowców.

Zamordowany 4 lipca 1942 r. za odmowę podeptania swojego różańca. W dzienniku duchowym zapisał: O mój Drogi Jezu, daj mi wolę wytrwania, stanowczą, silną, bym zdołał wytrwać przy swoich postanowieniach świętych i zdołał dopiąć szczytnego ideału świętości, jaki sobie zakreśliłem. Ja mam być i muszę być świętym!.

Beatyfikowany przez Ojca świętego Jana Pawła II w czasie VI pielgrzymki do Ojczyzny w dniu 13 czerwca 1999 roku.

 

(opr. w oparciu o –  janbosko.esalezjanie.pl – Kompendium Księdza Bosko)