Błogosławiony August Czartoryski

 

Data urodzenia: 2 sierpnia 1858
Data śmierci: 8 kwietnia 1893

Data beatyfikacji: 25 kwietnia 2004

Wspomnienie liturgiczne: 2 sierpnia

Urodził się 2 sierpnia 1858 w paryskim hotelu Lambert. Był pierworodny synem księcia Władysława Czartoryskiego, lidera polskiej emigracji, a także poważnego kandydata do Korony Polskiej i matki księżnej Marii Amparo Muñoz, córki królowej Hiszpanii Marii Krystyny Burbon i jej drugiego męża – księcia Rianzareza.

W całej familii Czartoryskich zapanowała ogromna euforia, bo oto pojawił się następca, przyszła głowa rodziny, kolejny wielki Czartoryski! August rzeczywiście stał się wielki. Nikt jednak wówczas nie przypuszczał, że jego wielkość będzie tak nieoczekiwana.

Gdy August miał 6 lat, umarła na gruźlicę jego matka. Po kilku latach ojciec ożenił się z Małgorzatą Burbon-Orleańską, księżną orleańską, wnuczką króla Ludwika Filipa, która była dla Augusta bardzo dobra. W 1868 chłopiec rozpoczął naukę w paryskim Liceum im. Karola Wielkiego, a od 1870 kontynuował ją w domu. W 1871 – po kilkuletnim przygotowaniu – przyjął pierwszą komunię w kościele w Sieniawie koło Przeworska.

Od wczesnej młodości chorował na gruźlicę. W cierpieniu odkrywał powoli powołanie do służby Bożej. Życie towarzyskie na dworach książęcych nie pociągało go.

Decydującym zdarzeniem, które wywarło wpływ na całe życie młodego księcia stało się spotkanie z księdzem Janem Bosko. Po prywatnej rozmowie z nim, August wyraźnie odczuł powołanie, rozpoczął intensywną korespondencje z księdzem Bosko, zaczął coraz częściej odwiedzać go w Turynie, odprawiał pod jego okiem rekolekcje, aż w końcu zdecydował się wstąpić do założonego przez niego Towarzystwa Świętego Franciszka Salezego.

Założyciel Salezjanów z wielką roztropnością rozważał prośbę młodzieńca o przyjęcie do zgromadzenia. Dopiero osobista interwencja papieża Leona XIII rozwiała jego wątpliwości.

Wybór drogi życiowej Augusta spotkał się z ogromnym zdziwieniem, wręcz szokiem we wszystkich kręgach społecznych na ziemiach polskich. 17 czerwca 1887 August został przyjęty do zgromadzenia w San Benigno Canavese. Nowicjat odbył pod kierunkiem ks. Juliusza Barberisa.

24 listopada 1887 w bazylice Maryi Wspomożycielki w Turynie otrzymał strój zakonny z rąk ks. Jana Bosko. Niestety, słabe zdrowie bardzo szybko dało znać o sobie. 2 października 1888 złożył śluby ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.

Kapłaństwem cieszył się zaledwie rok. Swą posługę pełnił w Alassio. Zmarł na gruźlicę 8 kwietnia 1893, w oktawie Wielkanocy. Jego doczesne szczątki złożono w rodzinnej krypcie w Sieniawie, jednak przeniesiono je później do kościoła Salezjanów w Przemyślu.

Beatyfikacji Augusta Czartoryskiego dokonał papież Jan Paweł II dnia 25 kwietnia 2004 roku.

Wspomnienie – 2 sierpnia.

 

(opr. w oparciu o – https://pl.wikipedia.org/wiki/August_Czartoryski)