Błogosławiony Alberto Marvelli

Wychowanek salezjański

 

Data urodzenia: 21 marca 1918
Data śmierci: 5 października 1946

Data beatyfikacji: 5 września 2004

Wspomnienie liturgiczne: 5 października

Urodził się 21 marca 1918 w Ferrarze w pobożnej rodzinie, miał czterech braci i siostrę. W 1930 roku przeniósł się wraz z rodziną do Rimini, gdzie uczęszczał do Salezjańskiego Oratorium.

Po nagłej śmierci ojca zaopiekował się matką. W 1936 wybrano go na prezesa Akcji Katolickiej. W czasie II wojny światowej uratował życie wielu osób przed deportacją do obozów koncentracyjnych. Nie bacząc na ryzyko, otwierał zapieczętowane wagony i wypuszczał więźniów na wolność.

W 1936 r. rozpoczął studia na wydziale inżynierii mechanicznej na uniwersytecie w Bolonii. Rok później wstąpił do Federacji Włoskich Studentów Katolickich. W 1941 roku otrzymał dyplom ukończenia studiów wyższych, potem rozpoczął służbę wojskową. Zapisał się do Stowarzyszenia Robotniczego w Rzymie.

Po zakończeniu studiów pracował jako inżynier mechanik w zakładach Fiata w Turynie.

W 1943 r. powrócił do Rimini i zaangażował się w działalność charytatywną. Odwiedzał najbardziej potrzebujących, pośredniczył w organizowaniu dla nich pomocy, otworzył kuchnię dla ubogich.

Natchnienie do apostolstwa czerpał z Eucharystii. «Całe moje życie — wyznał kiedyś — jest przeniknięte miłością Boga, który przychodzi do mnie ze swym Ciałem i swą Duszą i przebóstwia całe moje ciało, moje myśli, czyny i słowa».

W Rimini 5 października 1946 roku, w czasie jazdy na rowerze, został potrącony przed wojskową ciężarówkę i zmarł na skutek odniesionych obrażeń. Miał 28 lat. Został pochowany na cmentarzu w Rimini.

W 1974 w rocznicę śmierci, przeniesiono jego doczesne szczątki do kościoła św. Augustyna.

Działacz Akcji Katolickiej, chrześcijański polityk, błogosławiony Kościoła Rzymsko – katolickiego.

Beatyfikował go Jan Paweł II 5 września 2004 roku.

Wspomnienie liturgiczne 5 października.

 

(opr. w oparciu o –  https://pl.wikipedia.org/wiki/Albert_Marvelli)