W czwartek 7 grudnia, w dzierżoniowskim Oratorium świętowaliśmy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Spotkanie zgromadziło Wspólnotę Sióstr, Salezjanki i Salezjanów Współpracowników, wolontariuszy i animatorów oraz dzieci, by razem dziękować Maryi za Jej potężną pomoc.

Świętowanie rozpoczęło się Eucharystią, którą sprawował ks. Sebastian Oliszewski – wikariusz parafii św. Jerzego. Podczas procesji z darami, do ołtarza zostały przyniesione prośby i podziękowania do Maryi, napisane przez wszystkich uczestników Mszy Świętej.

Po uczcie duchowej, wolontariusze i animatorzy, zaprosili wszystkich na „ucztę kulturalną”, mianowicie, zaprezentowali oni pantomimę, której finałem było stworzenie obrazu Niepokalanej Wspomożycielki. Scenka ta, nawiązywała do chwili, kiedy to Ksiądz Bosko, sprawując Mszę Świętą w Bazylice Sacro Cuore w Rzymie, ujrzał nagle sens wszystkich starań i zobaczył jak wielkiej pomocy doświadczał od Maryi. Sytuacje, które wydawały się chaotyczne i niezrozumiałe– w jednym momencie nabrały znaczenia.

Z racji, że 8 grudnia uważany jest za historyczny początek dzieła Oratorium, przeżywaliśmy ten dzień jako święto naszych początków. Dziękowaliśmy Panu Bogu za to, że dał nam Księdza Bosko oraz następców i następczynie, dzięki którym my możemy żyć duchowością salezjańską.

Mając przed oczyma także to, czego Maryja dokonała w naszym życiu, uwielbialiśmy Boga tańcem oraz śpiewem. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem, w czasie którego każdy z uczestników otrzymał mały upominek. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, uczących się na co dzień w II LO w Dzierżoniowie, dzieci otrzymały paczki z artykułami szkolnymi oraz słodycze.

Dzieło Oratorium rozpoczęło się od jednego uścisku dłoni, od jednego pytania, od jednego „Zdrowaś Maryjo…”. Tak więc… od małych rzeczy zaczynają się te wielkie! Gdyby tak dziś zrobić taką „małą rzecz” ?

s. Aleksandra Sys   

foto: s. Urszula Taborek, Karolina Siarka