W dniach, w których cała Polska gromadzi się, by świętować 100 – lecie odzyskania Niepodległości, wolontariuszki z dzierżoniowskiego Oratorium udały się w miniony weekend, pod opieką s. Aleksandry Sys do Warszawy, by uczcić pamięć bohaterów i doświadczyć jak bije serce Ojczyzny.

Będąc w Warszawie, wolontariuszki zwiedziły najważniejsze miejsca związane z historią i kulturą naszego narodu: Łazienki Królewskie, Stare Miasto, Zamek Królewski, Grób Nieznanego Żołnierza, Muzeum Powstania Warszawskiego. Ponadto odwiedziły Planetarium w Centrum Nauki Kopernik i Centrum Pieniądza przy Narodowym Banku Polskim.

Przechodząc ulicami Stolicy w tych dniach, dało się odczuć się świąteczną atmosferę, słychać było muzykę piosenek patriotycznych, można było spotkać osoby przebrane w stroje historyczne! Warszawa zaoferowała wiele inicjatyw upamiętniających niepodległość, z których warto było skorzystać, np. mapping na fasadzie gmachu Banku Gospodarstwa Krajowego, czy przejazd zabytkowym tramwajem.

Był także czas, by trwać na modlitwie przed Panem i ze sobą nawzajem. Wyjazd odbył się dzięki życzliwości wielu osób m.in. p.Dorocie Sys, która oprowadziła grupę po Warszawie oraz Sióstr Salezjanek ze wspólnoty w Łomiankach, które otworzyły serce i dom na  przyjazd.

s.Aleksandra Sys