24 marca 2025 r. obchodzony jest 33. Dzień Misjonarzy Męczenników. Sekcja Misyjna Zgromadzenia FMA wskazuje pewne materiały, które mogą być również przydatne na drodze wielkopostnej, aby przygotować się do dobrego przeżycia tego dnia.

W dniu 24 marca 2025 r., w kolejną rocznice zamachu na arcybiskupa Oscara Romero, który miał miejsce 24 marca 1980 r. w San Salvador, obchodzony jest 33. Dzień Misjonarzy Męczenników, ku pamięci wszystkich misjonarzy zabitych w imię Ewangelii.

Idąc za przykładem arcybiskupa Romero, Misyjny Ruch Młodzieżowy Fundacji Missio – CEI, dziś Missio Giovani, zainicjował ideę ustanowienia tego Dnia, aby upamiętnić tych wszystkich, którzy oddali swoje życie w służbie Ewangelii i najmniejszym.

Jego zaangażowanie wraz z narodem salwadorskim w walce przeciwko reżimowi obojętnemu na warunki życia najsłabszych i robotników oraz jego postać, tak bliska i uważna aż do końca, uczyniły go punktem odniesienia. Jego postać fascynuje również dzisiejszą młodzież, ponieważ potrafi on ucieleśnić symbol życia chrześcijańskiego, uwrażliwionego na modlitwę i Słowo, a także na troskę o siostry i braci, którzy pozostali na marginesie społeczeństwa” – wyjaśnia we wstępie do podręcznika Elisabetta Vitali, sekretarz krajowa Missio Giovani.

corocznego raportu publikowanego przez Agenzia Fides wynika, że w 2024 r. zginęło 13 misjonarzy katolickich – 8 księży i 5 świeckich – i podobnie jak w innych latach, Afryka i Ameryka mają największą liczbę zabitych duszpasterzy: po pięciu na obu kontynentach. W ostatnich latach Afryka i Ameryka na przemian znajdowały się na szczycie tego tragicznego rankingu. W latach 2000-2024 zginęło 608 misjonarzy i duszpasterzy. W 2024 r. dwóch księży zginęło w wyniku brutalnych napaści w dwóch krajach europejskich.

„Jak dowodzą pewne i sprawdzone informacje na temat ich życiorysów i okoliczności ich śmierci, zabici misjonarze i duszpasterze nie byli w centrum uwagi ze względu na strajki czy zobowiązania, ale pracowali, dając świadectwo swojej wiary w zwyczajność życia codziennego, nie tylko w kontekstach naznaczonych przemocą i konfliktami” – czytamy w raporcie.

«Idźcie i zaproście» to hasło Dnia Misyjnego 2025 r., nawiązujące do fragmentu Ewangelii św. Mateusza (Mt 22, 9), który towarzyszył misjonarzowi w październiku 2024 r. W przypowieści opowiedzianej przez Jezusa jest to polecenie, które król wydaje swoim sługom, gdy goście nie pojawiają się na uczcie i dlatego postanawia zaprosić wszystkich, nawet tych, którzy są na rozstaju dróg. W szczególności podkreślenie dwóch czasowników: «idź» i «zaproś» przypomina nam, że idąc za przykładem misjonarzy, «misja jest niestrudzonym wychodzeniem ku całej ludzkości, aby zaprosić ją do spotkania i komunii z Bogiem. Niesłabnący Bóg, wielki w miłości i bogaty w miłosierdzie, zawsze wychodzi do każdego człowieka, aby go wezwać do szczęścia swego Królestwa, pomimo obojętności i odrzucenia. (z Orędzia Papieża Franciszka na XCVIII Światowy Dzień Misyjny 2024)

Dzień Misjonarzy Męczenników 2025 wpisuje się w drogę Wielkiego Postu i Jubileuszu «Pielgrzymi Nadziei»:

«Na drodze tego Wielkiego Postu, wraz z licznymi misjonarzami świadkami Ewangelii, chcemy razem pamiętać o nich w modlitwie, angażować się w naszą rzeczywistość w świetle ich przykładu, a także wnosić konkretny wkład w postaci naszego postu, wspieranie projektów pomocowych i rozwojowych tam, gdzie brakuje możliwości na jaśniejszą i bardziej godną przyszłość”, podsumowuje Elisabetta Vitali.

W tym dniu modlitwy i solidarności ich świadectwo życia przeżywanego w świetle Słowa Wcielonego w codziennym życiu osób, z którymi je dzielili, wzywa nas do autentycznego przeżywania naszej wiary. Przykład tak wielu misjonarzy, świadków pełnego życia, zachęca wszystkich do odnowienia zaangażowania w pomoc najbardziej potrzebującym, do walki z niesprawiedliwością i do przeciwstawienia się aktom arogancji, pamiętając, że także w najbardziej dramatycznych sytuacjach ludzkich można rozpalić światło nadziei.

Jak co roku, Fundacja Missio (CEI) udostępnia materiały do przygotowania i animacji Dnia wraz z przydatnymi pomocami do animacji uroczystych momentów w czasie Wielkiego Postu. Link do zasobów do pobrania

 

Artykuł tłumaczony zAdd News Item oficjalnej strony Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki z dnia 2 marca 2025 https://www.cgfmanet.org/infosfera/chiesa/verso-la-giornata-dei-missionari-martiri-2025/