8 lutego 2021 r. obchodzimy już VII Światowy Dzień modlitwy i refleksji przeciwko handlowi ludźmi, ustanowiony przez Papieża Franciszka. Dzień ten wyznaczony został we wspomnienie liturgiczne św. Józefiny Bakhity – świętej niewolnicy.
W Europie z roku na rok rośnie liczba ofiar handlu ludźmi. Niepokojące statystyki wiążą się one głównie z napływem migrantów. Są oni sprzedawani do niewolniczej pracy na budowach czy w rolnictwie. Kobiety zaś najczęściej stają się ofiarami wykorzystywania seksualnego. Kolejną, mniej widoczną odmianą handlu ludźmi jest rynek nielegalnie pozyskanych organów oraz sprzedawanie dzieci do adopcji.
Tematem tegorocznej edycji spotkania jest „Gospodarka bez handlu ludźmi” i “chodzi o zwrócenie uwagi na jedną z głównych przyczyn tego haniebnego procederu, a mianowicie dominujący model gospodarczy, którego ograniczenia zaostrza jeszcze pandemia COVID-19”.
Tegoroczny plakat promujący inicjatywę zawiera fotografię rzeźby zatytułowanej „Uwolnić uciśnionych”, wykonanej przez kanadyjskiego artystę Tima Schmalza. Twórca plakatu zaznacza, że zależało mu na pokazaniu związków handlu ludźmi z problemem migracji.
Maraton modlitewny w intencji ofiar handlu ludźmi i przeciwko temu procederowi odbędzie się w poniedziałek, 8 lutego w godzinach 10.00 – 17.00. Różne kontynenty modlą się w wyznaczonych odcinkach modlitewnych:
10.10 – 12.20 – Azja, Oceania, Bliski Wschód
12.20 – 13.00 – Afryka
13.00 – 15.00 – Europa; w tym czasie swoje przesłanie przekaże Papież Franciszek
15.00 – 16.00 – Ameryka Południowa
16.00 – 17.00 – Ameryka Północna
Modlitwa będzie transmitowana bezpośrednio na YouTube’owym kanale organizatorów