Święty Luigi Orione

 

Data urodzenia: 23 czerwca 1872
Data śmierci: 12 marca 1940

Data beatyfikacji: 26 października 1980
Data kanonizacji: 16 maja 2004

Wspomnienie liturgiczne: 12 marca

Urodził się 23 czerwca 1872 roku w Pontecurone, w piemonckiej prowincji Aleksandria. Był synem Vittoria Orione i Karoliny Feltri.

W wieku trzynastu lat wstąpił do klasztoru franciszkanów w Voghera (Pavia), ale pozostawił po roku ze względu na zły stan zdrowia. Od 1886 do 1889 przebywał w Oratorium na Valdocco (centrum młodzieży) w Turynie. Był ulubionym uczniem Świętego Jana Bosco Mając 16 lat był przy śmierci ks. Bosko.

16 października 1889 roku wstąpił do seminarium diecezjalnego Tortona. W wieku 20 lat założył własne Oratorium, a następnie szkołę zawodową dla ubogich chłopców.

13 kwietnia 1895 Luigi Orione otrzymał święcenia kapłańskie. Cztery lata po święceniach zaczął gromadzić wokół siebie kleryków i księży. Grupa ta z czasem przekształciła się z Zgromadzenie pod nazwą Małego Dzieła Opatrzności Bożej i 1903 roku otrzymała pełną aprobatę na swoją działalność od władz kościelnych. Jednym z członków tej grupy był dożywotni dyrektor chóru Kaplicy Sykstyńskiej – Lorenzo Perosi.

Ks. Orione pracował w Messynie i Reggio di Calabria (1908), które to miasta zostały bardzo zniszczone przez trzęsienie ziemi. Ojciec Święty Piusa X mianował go w tym czasie wikariuszem generalnym diecezji Messina na trzy lata.

Pracował tam z wielkim poświęceniem dla sierot i ubogich. Następnie udał się do okręgu Mersyka koło Rzymu i tam w 1915 roku założył Zgromadzenie Małych Sióstr Dobroczynności.

Cały czas w swojej pracy apostolskiej zwracał uwagę na ludzi bardzo ubogich i na sieroty. Zakładał szkoły, organizacje charytatywne. Powstawały one w całych Włoszech i w Ameryce.

W roku 1931 wybudował w Tortonie sanktuarium poświęcone Maryi – Madonna della Guardia, które było i jest podziękowaniem Maryi za zakończenie działań wojennych I wojny światowej. Jest ono do dzisiaj najważniejszą świątynią dla Orionistów.

Od 1940 roku rozpoczęły się jego dolegliwości sercowe. 12 marca w obecności swoich kapłanów odszedł do Pana po nagrodę za swoją wierną służbę. Jego ostatnie słowa brzmiały: Jezu, Jezu!, idę!

W naturalny sposób zmumifikowane ciało ks. Luigi Orione zostało ekshumowane w 1965 roku, a 26 października 1980 złożono je w kryształowym sarkofagu w sanktuarium w Tortonie.

Tego samego dnia ks. Luigi Orione został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II, a kanonizacji dokonał 16 maja 2004 roku.

Wspomnienie liturgiczne świętego Alojzego Orione, prezbitera, obchodzone jest w Kościele katolickim 12 marca.

Kult Świętego propagują Zgromadzenia: Księży Orionistów i Sióstr Orionistek oraz założone przez niego organizacje charytatywne.

 

(opr. w oparciu o www.vatican.va – Luigi Orione -1872 – 1940)