Czcigodny Simone Strugi

Koadiutor salezjański

 

Data urodzenia: 27 czerwca 1877
Data śmierci: 27 listopada 1943

Ogłoszony Czcigodnym: 2 kwietnia 1993

Urodził się w Nazarecie 27 czerwca 1877, jako ostatni z 10 dzieci. W wieku 6 lat został sierotą tracąc oboje rodziców. W 1888 roku ciotka oddała go do katolickiego sierocińca w Betlejem, gdzie dyrektorem był kanonik Belloni, a od 1891 Salezjanie. Czuł się tam tak dobrze, że mając 16 lat postanowił zostać Salezjaninem.

Formację rozpoczął przy Oratorium i Szkole Rolniczej w Beitgemal. Tutaj uzupełnił swoje wykształcenie, odbył nowicjat oraz złożył śluby jako koadiutor salezjański.

Pozostał tu jako koadiutor przez całe życie, dokładnie przez 50 la. Pełnił liczne obowiązki (krawca, piekarza, zakrystianina) czyniąc wszystko z wielką miłością. Wielu małych muzułmanów nazywało go Mistrzem („Mu’allem Srugi”), mówiąc o nim, że jest słodki jak mód.

Był też młynarzem, do którego przybywali rolnicy z okolic w promieniu do 30 km ceniąc jego sprawiedliwość i pogodę ducha. Był pielęgniarzem, ponieważ w całej okolicy nie było lekarza zwracali się do niego o pomoc chorzy z 50 wiosek. Byli to ludzie biedni, wychudzeni, z odrażającymi chorobami. A on jak dobry Samarytanin okazywał wszystkim współczucie, mył ich, leczył, traktował delikatnie, mówił im o Jezusie i Maryi. Chorzy twierdzili: „Inni lekarze nie mają błogosławionych rąk Pana Srugi”. Był tak uprzejmy i pokorny, że muzułmanie zwykli byli mówić: Pierwszym po Allachu jest Srugi. “Dopo Allah c’è Srugi”.

Niekiedy ludzie przychodzili tylko po to, by położył na nich swe ręce, matki przynosiły dzieci by je błogosławił. Przybywano do niego z wiosek, gdzie wybuchały kłótnie by był rozjemcą i orędownikiem pokoju. Wszyscy czuli, że Srugi ma kontakt z Bogiem.

Żywił się Eucharystią i Ewangelią. Wolny czas spędzał przed Najświętszym Sakramentem. Kiedy ks. Rua jako Generał Salezjanów w 1908 wizytował dom w Beitgemal, powiedział: „Obserwujcie go dobrze, zapisujcie jego słowa i czyny, ponieważ mamy do czynienia ze świętym”.

Umarł wyczerpany pracą i malarią 27 listopada 1943 w wieku 66 lat. Spoczywa w Beitgemal naprzeciw chwalebnego grobu męczennika św. Szczepana.

Simone Strugi przyczynił się zarówno do uzdrowienia moralnego społeczeństwa, jak i rozwoju zacofanej gospodarki w pewnym bardzo oddalonym regionie Palestyny. Działo się to w pierwszej połowie XX w. Srugi odpowiedzialny był tam za młyn i szpital. Jest on zarazem bardzo ciekawym przykładem „dialogu międzyreligijnego”.

Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego: 11 maja 1964. Ogłoszony Czcigodnym Sługą Bożym: 2 kwietnia 1993.