W dniu 4 czerwca 2022 r. siostry salezjanki z Połczyna-Zdroju świętowały 100-lecie obecności w Polsce, 75-lecie posługi w Połczynie-Zdroju oraz 150-lecie istnienia Zgromadzenia. W Jubileusze te wpisały się XXVI Inspektorialne Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej organizowane w Połczynie-Zdroju.

Wydarzenie sportowe rozpoczęło się w piątek 3 czerwca w Kinie Goplana, uroczystym otwarciem XXVI Inspektorialnych Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej pod Patronatem Burmistrza Połczyna-Zdroju Sebastiana Witka. Część artystyczną otwarcia ubogacił Zespół Taneczny „Omen” pod kierunkiem p. Iwony Kruk, działający przy Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju. Następnie prezes lokalnego SALOS-u p. Paweł Szpak  przedstawił wszystkie stowarzyszenia biorące udział w tegorocznych Inspektorialnych Igrzyskach. Słowo powitania do przybyłej młodzieży i ich trenerów skierował  Burmistrz Miasta i Gminy Połczyn-Zdrój Sebastian Witek, życząc sportowych sukcesów i wspaniałej gry ,,fair play” a następnie każdemu z uczestników wręczył gadżety promocyjne naszego miasta. Oficjalnego otwarcia XXVI Inspektorialnych Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej dokonała s. Krystyna Jop, członek Inspektorialnego Zarządu SALOS.

W sobotę 4 czerwca odbywały się rozgrywki sportowe w dyscyplinie piłki siatkowej dziewcząt, piłki nożnej chłopców, tenisa stołowego i unihokeja. O godz. 18.00 w Amfiteatrze w Parku Zdrojowym młodzież biorąca udział w Igrzyskach oraz zaproszeni goście i mieszkańcy miasta spotkali się na uroczystej Eucharystii z okazji przypadających w tym roku Jubileuszy. Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił  ks. Adam Popławski SDB z Piły, wikariusz Inspektorii pilskiej Salezjanów.

Po Mszy Św. nastąpiła uroczysta Gala Jubileuszowa. W przebieg uroczystości wprowadziła  s. Mariola Oleszczyk, dyrektorka wspólnoty i dyrektor Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek, witając zaproszonych gości i wszystkich zebranych w Amfiteatrze.

,,Wielkich dzieł Boga nie zapominajmy! szczególnie do nas przemawia i pokazuje zarazem, że współpraca z Bogiem jest niezbędna, aby skutecznie służyć drugiemu człowiekowi. Całe pokolenia sióstr salezjanek poświęcając się bez reszty Bogu stawały się darem dla wielu ludzi. Dzisiaj za owoce ich pracy dziękujemy dobremu Bogu i prosimy, abyśmy potrafiły tak jak one do końca zaufać Chrystusowi i pomagać dzieciom i młodzieży odnaleźć najgłębszy sens i radość życia”.

W 1946 roku salezjanki rozpoczęły swoją posługę w Połczynie-Zdroju. Dla miejscowej ludności organizowały kursy krawieckie, przekształcone z czasem w dwuletnią szkołę zawodową na prawach państwowych. Obok tego siostry organizowały różne formy dokształcania dla pracujących. Prowadziły też internat dla uczennic, Oratorium z Krucjatą Eucharystyczną i Sodalicją Mariańską. Siostry katechizowały w szkole i w parafii dojeżdżając do czterech kościołów filialnych oraz pracowały jako zakrystianki w kościele parafialnym NMP.

Galę Jubileuszową w połczyńskim Amfiteatrze uświetnił program artystyczny, podczas którego wystąpił Zespół Taneczny ,,Figielek” działający w Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju pod kierunkiem Małgorzaty Lorenc oraz dzieci z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek w Połczynie-Zdroju. Kolejnym momentem uroczystości była dekoracja medalami wszystkich  zawodników biorących udział w Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej. Do dekoracji młodych sportowców został poproszony Burmistrz Miasta Sebastian Witek wraz z zastępcą Panią Burmistrz Emilią Mazur oraz innymi przedstawicielami Urzędu Miasta i Gminy Połczyn-Zdrój.

Po wręczeniu medali i pucharów, zaproszeni goście skierowali do młodzieży salezjańskiej i sióstr salezjanek słowa życzeń, uznania i gratulacji.

,,Siostry salezjanki podejmują misję wychowawczą wobec dzieci i młodzieży, poświęcając swój czas i zdolności rzeszom młodych ludzi, by wspierać ich, rozwijać umiejętności, nadawać sens życia poprzez pozytywne doświadczenia a przede wszystkim tworzyć relacje wychowawcze, które pobudzają i podtrzymują wewnętrzną siłę młodego człowieka”- powiedział Burmistrz Miasta Sebastian Witek.

Słowa życzeń skierowali również Dyrektorzy samorządowych szkół i przedszkoli Miasta i Gminy Połczyn-Zdrój.

Zamknięcia Igrzysk i słowa podziękowań za trud przygotowania i zaangażowanie w organizację XXVI Inspektorialnych Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej w ,,Szwajcarii połczyńskiej” jak nazywany jest Połczyn-Zdrój dokonała s. Maria Kapczyńska FMA prezes Inspektorialnego Zarządu SALOS-u z ramienia Siostry Inspektorki Anny Szczęsnej.

Uwieńczeniem uroczystości był tort jubileuszowy oraz plenerowy piknik przy Pijalni Wody ,,Joasia” w Parku Zdrojowym.

s. Mariola Oleszczyk FMA

fot.. FOTO-FILM NOWAK