W dniach od 6 do 16 lipca 2017 roku Siostry Salezjanki z Pleszewa zorganizowały kolonie letnie w Harcerskim Ośrodku Wypoczynkowym nad jeziorem w Smerzynie (pow. żniński).

Kolonie „ENTER do życia” zostały dofinansowane z Powiatu Pleszewskiego oraz przez Wojewodę Wielkopolskiego. Grupę kolonistów stanowili wychowankowie Salezjańskiej Placówki Wsparcia Dziecka i Rodziny w Pleszewie oraz dzieci i młodzież z Pleszewa i okolic. Łącznie 49 osób w wieku 5-17 lat. Opiekę sprawowali: s. Katarzyna Okrzejska – kierownik kolonii oraz wychowawcy: s. Grażyna Podpora, p. Kałużna Paulina, p. Skowron Joanna oraz p. Zawiślak Michał.

Działania podejmowane w czasie kolonii głównie miały na celu uświadomienie uczestnikom zagrożeń oraz pozytywnych możliwości związanych z tematem cyberprzestrzeni oraz ukazanie alternatywnych i aktywnych sposobów spędzania czasu wolnego.

Wśród atrakcji  z jakich koloniści mogli skorzystać w samym ośrodku były m.in. gry terenowa, liczne zabawy integracyjne, turnieje gier zespołowych, dyskoteki prowadzone przez zawodowego didżeja. Nie zabrakło również wspinaczki po ściance, jazdy konnej, wycieczki rowerami wokół jeziora, pływania na rowerach wodnych. Pod czujnym okiem ratownika dzieci zażywały bezpiecznej kąpieli w jeziorze. W programie przeprowadzono również Warsztaty z pierwszej pomocy i bezpieczeństwa ruchu drogowego, które miały na celu uświadomić dzieciom, jak ważne jest zachowywanie przepisów na drodze.

Uczestnicy kolonii mieli okazję poznać historię oraz kulturę regionalną podczas wycieczek do Wenecji – Biskupina, gdzie zwiedzali Muzeum Kolei Wąskotorowej oraz Osadę biskupińską. Korzystali z przejażdżki kolejką wąskotorową. W Toruniu zwiedzali Muzeum Legend Toruńskich, Muzeum Żywego Piernika, Planetarium oraz aktywnie bawili się na Jump Arena.

Miło wizytą w drodze na kolonie był również postój w Rogowie w Rodzinnym Parku Rozrywki Zaurolandia, gdzie koloniści zwiedzili Park Dinozaurów, wzięli udział w zabawie w geologa paleontologa i pokonywali swój lęk w Parku Linowym.

Radość, piękna pogoda, dobra atmosfera, bezpieczeństwo i wspaniały ośrodek harcerski z pysznym jedzeniem, pięknymi okolicami i wielką życzliwością harcerzy z Hufca ZHP Pałuki kierują nasze „dziękuję” ku Bogu i ludziom.

Dziękujemy również za momenty modlitwy, miłą zabawę i chwile spędzone razem dzieciom oraz kadrze z zaprzyjaźnionej kolonii z Chocianowa na czele z ks. Krzysztofem Smardzewskim.

s. Katarzyna Okrzejska