Krzeszów – to niewielka miejscowość położona na Dolnym Śląsku. Od kiedy  powstała Diecezja Legnicka jest jej głównym sanktuarium oraz celem pielgrzymek. Krzeszowskie opactwo cystersów to zabytek najwyższej światowej klasy.

W Krzeszowie znajduje się Bazylika Mniejsza p.w. Wniebowzięcia NMP – Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej – piękna późnobarokowa świątynia z przebogatym wnętrzem, nazywana Europejską Perłą Baroku, w której na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny z monumentalnym obrazem Wniebowzięcia NMP.

Największym jednak skarbem sanktuarium jest XIII-wieczna ikona Matki Bożej Łaskawej – najstarszy wizerunek maryjny w Polsce, ukoronowany 2 czerwca 1997 roku w Legnicy przez Papieża Jana Pawła II.

I właśnie do Matki Bożej Łaskawej wspólnota Sióstr Salezjanek z Wrocławia razem z s. Inspektorką Anną Świątek w sobotę 22 czerwca 2019 roku wyruszyła na pielgrzymkę, aby podziękować Bogu przez wstawiennictwo Maryi za cały rok pracy formacyjno – duszpasterskiej. Oprócz zwiedzania obiektów sakralnych o godz. 12:00 uczestniczyłyśmy we Mszy św. razem z grupą, która przyjechała z ks. Leszkiem, wikarym z katedry wrocławskiej.

Po przepięknych przeżyciach w Krzeszowie udałyśmy się nad Kolorowe Jeziorka, gdzie rekreacyjnie spędziłyśmy drugą część dnia.

s. Maria Hrynczyszyn

 (foto: s. Dorota, s. Longina, s. Maria)