(Salezjański Ośrodek Misyjny) W ostatnich dniach na jaw wyszła tragiczna informacja o zamordowaniu około 750 osób przed Kościołem Matki Bożej z Syjonu w Aksum. Ta masakra to ciąg dalszy konfliktu, który rozpoczął się w listopadzie 2020 roku w Etiopii. W kościele miało przebywać około 1000 osób, które szukało schronienia. Zostali oni wyprowadzeni przed świątynie i zabici.

O ostatnich dramatycznych wydarzeniach wiemy niewiele. Odcięto linie telefoniczne i internet, w kraju panuje dezinformacja, a do mediów i organizacji pozarządowych dochodzą jedynie wyrywkowe informacje o sytuacji. Ludzie, którzy uciekli z regionu walk, opowiadają o brutalnych atakach i bezsilności.

Głównym powodem konfliktu w Etiopii jest Tigraj, region w północnej części kraju. Tam klan należący do plemienia Tigraj nie uznaje rządu. Pod koniec ubiegłego roku doszło do pierwszych starć, a skutki walk odczuwalne są w całym kraju.

W Etiopii pracują salezjanie i salezjanki z Polski. W ostatnich dniach otrzymaliśmy informację, że wszyscy misjonarze i misjonarki są bezpieczni.

Prosimy o modlitwę w intencji osób zmarłych i ich rodzin, a także za wszystkich, którzy ucierpieli w wyniku konfliktu. Prośby Boga o pocieszenie dla cierpiących, zdrowie dla rannych i siły dla wszystkich ludzi niosących pomoc.