Od dzisiaj tj. wtorek 22 stycznia rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży w Panamie. To już 34. edycja tego wydarzenia, które wiele lat temu zainicjował Jan Paweł II.

Oczekuje się, że w Światowych Dniach Młodzieży udział weźmie około 250 tysięcy osób ze 155 krajów, w tym około 3500 Polaków, którzy mają oni być najliczniejszą grupą pielgrzymów z Europy.

Wśród nich są siostry Salezjanki z obu polskich Inspektorii. Z Inspektorii wrocławskiej w spotkaniu uczestniczy s. Dorota Grzywacz (Wrocław) i s. Bożena Salij (Szczecin) wraz z młodzieżą.

Polskiej młodzieży towarzyszyć będzie 12 biskupów i 200 księży. Będzie obecny również prymas Wojciech Polak i biskup Marek Solarczyk – przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski.

Od wtorku w Panamie będzie żaglowiec „Dar Młodzieży” płynący w Rejsie Niepodległości. Przybędzie nim 150 uczestników ŚDM.  Polskie spotkanie narodowe odbędzie się w środę 23 stycznia.

21 stycznia przybyła również na to wielkie świętowanie ludzi młodych  Matka Generalna Sióstr Salezjanek Yvonne Reungoat razem z siostrą Runitą Borija, radną ds. Duszpasterstwa Młodzieżowego z Rzymu.

Papież Franciszek przybędzie do Panamy w środę po 13 godzinach lotu i pozostanie tam do niedzieli. Wyląduje na lotnisku Tocumen.

W czwartek, 24 stycznia, odbędzie się oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka, który spotka się z prezydentem Panamy Juanem Carlosem Varelą. Prezydent Panamy był obecny w Krakowie w 2016 roku, gdy papież ogłaszał wybór jego kraju jako gospodarza następnych ŚDM.

Oficjalna ceremonia inauguracji Światowych Dni Młodzieży odbędzie się po południu na błoniach Campo Santa Maria la Antigua nad brzegiem Pacyfiku. Santa Maria la Antigua jest patronką Panamy.

25 stycznia w piątek rano papież Franciszek uda się do zakładu karnego dla nieletnich w Las Garzas de Pacora, gdzie zostanie odprawiona liturgia pokutna. Tam też wyspowiada tam grupę młodych więźniów w konfesjonale, który został przez nich wykonany własnoręcznie. Po południu weźmie zaś udział w Drodze Krzyżowej na Campo Santa Maria la Antigua na nabrzeżu Cinta Costera.

W sobotę, 26 stycznia, papież odprawi rano Mszę w bazylice katedralnej Santa Maria la Antigua, a Następnie w siedzibie seminarium San Jose zje obiad z przedstawicielami młodzieży z całego świata. To stały punkt ŚDM.

Na błoniach świętego Jana Pawła II w Metro Park w godzinach wieczornych papież przewodniczyć zaś będzie czuwaniu z młodzieżą.

W kulminacyjnym Dniu Światowych Dni Młodzieży, w niedzielę 27 stycznia.2019 r. wcześnie rano o godz. 8:00 (aby uniknąć upału)  – papież odprawi kończącą je Mszę na Campo San Juan Pablo II w Metro Park. Odwiedzi następnie Dom Dobrego Samarytanina, który jest ośrodkiem pobytu dla chorych na AIDS.

Po południu na stadionie imienia Rommela Fernandeza, panamskiego piłkarza, Franciszek spotka się z wolontariuszami ŚDM. Po godzinie 18, papież Franciszek odleci do Rzymu.

Podobnie, jak podczas poprzednich edycji ŚDM, przygotowaniom i przebiegowi spotkania towarzyszą także święci ważni dla lokalnego Kościoła i związani z tematem zlotu młodzieży z całego świata. Przy okazji 34. ŚDM w Panamie będzie to sześcioro świętych i dwoje błogosławionych: św. Jan Paweł II, św. Jan Bosko, św. Róża z Limy, José Sánchez del Río, św. Juan Diego, św. Marcin de Porres, bł. Maria Romero Meneses i bł. Oskar Romero.

Główną patronką 34. ŚDM Panama 2019 będzie Matka Boża Starsza (Santa Maria la Antigua), patronka Panamy, której wizerunek w 1510 r. przywiózł na ziemie Ameryki Środkowej hiszpański żeglarz i odkrywca Vasco Núñez de Balboa.

Niech Bóg błogosławi wszystkim zebranym na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie!

 

 

 

(m.in.https://ekai.pl/sw-jan-pawel-ii-patronem-34-swiatowych-dni-mlodziezy/; foto: m.in https://www.flickr.com/photos/137890103@N08/albums/72157702686839912)