Po kilku latach przyjechała do Polski s. Jolanta Kosińska, Salezjanka – misjonarka pracująca w Papui Nowej Gwinei. W poniedziałek 15 kwietnia 2019 roku odwiedziła wspólnotę domu inspektorialnego we Wrocławiu na ul. św. Jadwigi 11, aby m.in. przeżyć z Siostrami Święta Wielkanocne. 

S. Jolanta krzyż misyjny otrzymała w 2014 roku i na samym początku swojej pracy misyjnej została skierowana na krótki czas na Filipiny, a następnie do Nowej Gwinei.

Papua-Nowa Gwinea (Papua New Guinea) – państwo w Oceanii, w Melanezji, położone w większości na wyspie Nowa Gwinea oraz dodatkowo na około 2800 wyspach. Lądowo graniczy jedynie z Indonezją, ale w najbliższym otoczeniu leżą również Australia i Wyspy Salomona. Papuę-Nową Gwineę oblewają wody Oceanu Spokojnego, Morza Nowogwinejskiego oraz Morza Koralowego.

Powierzchnia państwa wynosi 462,8 tys. km². W 2017 roku w Papui-Nowej Gwinei mieszkało 6 909 701 osób. Językiem urzędowym jest język angielski, ale w użyciu jest także Pidgin-English. Stolicą państwa jest Port Moresby. Walutą jest kina. Papua-Nowa Gwinea uzyskała niepodległość 16 września 1975 roku.

W czasie siostrzanego spotkania w pierwszy dzień Świąt s. Jolanta opowiedziała nam bardzo wiele ciekawych rzeczy związanych ze swoimi misjami prezentując zdjęcia, których w swoich folderach ma wiele.

Z wielkim zainteresowaniem słuchałyśmy opowiadania s. Jolanty, o tym jeszcze dziewiczym świecie. Papua Nowa Gwinea to jeden z ostatnich regionów na ziemi, gdzie rdzenne plemiona kultywują zwyczaje przodków, żyjąc w prawie całkowitej izolacji.

 

foto: s. Jolanta