Po prezentacji Relacji z życia Zgromadzenia CMW w dniu 21 września 2021 r. rozpoczął się dla członkiń Kapituły czas studium i refleksji, na przemian z chwilami pracy osobistej, pracy grupowej w komisjach i podkomisjach, a następnie spotkań na assemblei. Jest to czas pracochłonny, wzbogacony o pogodne przestrzenie braterstwa, dzielenia się i słówek na dobranoc.

Wieczorem członkinie Kapituły przeżywają ważny moment słówka na dobranoc, słuchając przesłania młodych, reprezentujących różne rzeczywistości inspektorialne 5 kontynentów, którzy uczestniczyli w kapitułach inspektorialnych przygotowujących do XXIV Kapituły Generalnej. Oto ich przesłania.

AFRYKA I MADAGASKAR

Dziękuję za Wasze zaufanie. Życzymy owocnej Kapituły Generalnej pod okiem Maryi Wspomożycielki. Dzielimy z wami pewne oczekiwania:

 • Bądźcie matkami, które z odpowiedzialnością i powagą troszczą się o zaangażowanie w formację i towarzyszenie młodzieży;
 • Miejcie w sercu animację powołaniową.
 • Bądźcie znaczącą obecnością wśród młodzieży we wszystkich środowiskach wychowawczych;
 • Poznawajcie świat młodych, który nieustannie się rozwija.

W tym trudnym czasie, również ze względu na konsekwencje pandemii Covid-19, dzielimy się kilkoma wyzwaniami:

  • Nierówności społeczne są duże, zwłaszcza na obszarach wiejskich, gdzie wiele rodzin doświadcza ubóstwa;
  • Bezrobocie prowadzi młodych ludzi do narkotyków, prostytucji, kradzieży i wszelkiego rodzaju przemocy;
  • Przedwczesne zakończenie nauki rośnie z powodów ekonomicznych.

  Naszym życzeniem jest abyście nie bały się rozwijać w stylu Valdocco i Mornese. Nie bójcie się być blisko nas, doceniać nas i uważać nas za odpowiedzialnych aktorów w głoszeniu Jezusa naszym przyjaciołom.

  https://drive.google.com/file/d/1vdts3e5_hhrQpsHkWWdnB4ltM0HOdEVq/view

  AMERYKA

(Chile): Witaj! Jak miło się spotkać, nawet na odległość. Dziękujemy za Wasze TAK powiedziane powołaniu, służbie, czułości, świadectwu mądrości i wspólnej drodze.

(Peru): Za czas, który poświęcacie na formację, obejmując życie młodych ludzi, którzy stają się wyzwaniem dla waszej misji.

(Meksyk): Stoimy przed złożoną i pełną wyzwań przyszłością, którą chcemy zmienić. Nasze życie i cała ludzkość są nieustannie zagrożone przemocą i nierównością w środowiskach, w których nie każdy może wybrać kogo kochać i gdzie zagrożone są ekosystemy i zrównoważony styl życia.

(Argentyna): Środowiska, w których wyrażanie swoich przekonań, w harmonii i tolerancji, nie zawsze jest możliwe… są wojny, głód, ubóstwo, przymusowa migracja, porzucanie szkoły, bezrobocie i naruszane są prawa.

(Honduras): To jest rzeczywistość, w której żyjemy i gdzie się spotykamy: czy Wy też ją rozpoznajecie, czy chcecie pomóc nam ją przekształcić?

(Urugwaj): Zachowajcie radość jako znak nadziei. Budujcie mosty, aby odpowiedzieć na wyzwania młodzieży. I nadal bądźcie domem dla młodych, otwartym domem dla najbiedniejszych.

(Meksyk): Zharmonizujcie różnice i wspólnie zrealizujemy misje

Kolumbia): Promujcie krytyczne i innowacyjne myślenie by razem z młodymi budować nowe style życia w Chrystusie we współczesnej rzeczywistości.

Aspirantki (Paragwaj): Zależy nam na dokształcaniu i współpracy w celu budowania wspólnoty rodzącej życie.

Postulantki (Paragwaj): Jeśli Córki Maryi Wspomożycielki i młodzież są razem, to „tak”, my też tam jesteśmy.

(Nikaragua): Poczujcie że towarzyszymy wam naszą modlitwą, aby Duch Święty was oświecił. I liczcie na nasze zaangażowanie i rozeznawanie, aby budować z wami wspólnoty, które rodzą życie i nadzieję.

https://drive.google.com/file/d/1roh0TxoPbFGdVD4bQWE-cDF0AtmC1HnM/view