31 grudnia 2021 r. zakończył się projekt „Ślady nadziei 2021” prowadzony przez Siostry Salezjanki, a współfinansowany przez Gminę Środa Śląska w ramach organizacji czasu wolnego dla dzieci i młodzieży z elementami profilaktyki.
Całkowity koszt projektu wyniósł 16 991,96 zł z czego dofinansowanie z Gminy wyniosło 7 500 zł, to jest 44,14%.
Roczny projekt obejmował cykliczne spotkania w formie kółek zainteresowań oraz wyjazdów krajoznawczych. Były to m.in. zajęcia gitarowe, muzyczne (schola prowadzona w obu średzkich parafiach), zajęcia artystyczne i sportowe oraz październikową „strefę misyjną” pełną zabaw i gier planszowych. W ramach wyjazdów 2 października grupa 35 osób zdobyła Wielką Sowę, pokonując na pieszo 15 km szlakiem z Lasocina do Kamionek, a 27 listopada grupa 32 osób udała się do Legnicy, by nawiedzić Sanktuarium, w którym miał miejsce Cud Eucharystyczny oraz zaczerpnąć trochę radości w sali kinowej na filmie „Ron usterka”.

Dodatkowo został zorganizowany Konkurs Piosenki Religijnej „Cecyliada 2021”, w którym wzięły udział obie schole parafialne oraz chętni soliści.

Celem spotkań i wyjazdów było promowanie zdrowego stylu życia w sferze fizycznej jak i psychicznej bez potrzeby stosowania agresji i używek oraz zagospodarowanie czasu wolnego w sposób bezpieczny, aktywny i twórczy. Była to dobra okazja do nawiązywania nowych relacji, rozwijania talentów oraz kształtowania postaw społecznych. Dodatkowym wyzwaniem stała się sytuacja pandemii, ponieważ dzieci i młodzież kolejny rok narażeni byli na nadmiar izolacji oraz korzystania z Internetu. Zadaniem projektu było twórcze zapobieganie negatywnym skutkom obecnej sytuacji. Otwartość i proponowanie spotkań, kiedy była taka możliwość ze strony przepisów sanitarnych, by wnieść w życie dzieci i młodych odrobinę nadziei i radości. Gdy nie było możliwości organizowania spotkań utrzymywaliśmy kontakt korzystając z różnych dostępnych form komunikacji.  Podejmowane zadania opierane były na systemie prewencyjnym św.Jana Bosko oraz św. Marii Dominiki Mazzarello, którzy w swoim dziele wychowawczym troszczyli się o integralny rozwój każdej osoby wychpwując dzieci i młodzież na „dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli”.

Mimo zakończenia projektu nie kończą się nasze spotkania, na które serdecznie zapraszamy. Więcej informacji można uzyskać u Sióstr Salezjanek w Srodzie Śląskiej. Dziękujemy z serca naszym wolontariuszom oraz Gminie Środa Śląska za dofinansowanie projektu, który pomaga dzieciom i młodzieży przeżywać codzienność z radością i nadzieją.

Zdjęcia: Paweł Marcinkowski, s.Magdalena Baczyńska