Tajfun Rai, nazywany też jako Odette i sklasyfikowany jako super tajfun 5 stopnia, uderzył w środkowo-południowe Filipiny w dniach 16-18 grudnia, z wiatrem dochodzącym do 195 km/h i 270 km/h.

Na jego drodze, gdzie zamieszkuje 16 milionów osób, przyniósł ogromne powodzie, osuwiska, pozrywał dachy, uszkodził szkoły, szpitale, hale sportowe, biura i zniszczył całe zbiory. Szacuje się około 400 ofiar śmiertelnych i ponad 300 tyś. pozbawionych domów. W Cebu, jednym z najbardziej zaludnionych miast, brakuje prądu i wody, a komunikacja jest bardzo utrudniona ze względu na powalone przez wiatr słupy elektryczne.

Tajfun dotknął niektóre wspólnoty Córek Maryi Wspomożycielki z Inspektorii Św. Marii D. Mazzarello  (FIL): 3 wspólnoty z Cebu – najbardziej dotknięte, 2 wspólnoty z prowincji Negros Occidental i wspólnota z Puerto Princesa, Palawan.

W Cebu FMA prowadzą 2 szkoły: Szkołę Maryi Wspomożycielki, która ma ponad tysiąc uczniów – przedszkole i szkoła podstawowa pierwszego i drugiego stopnia, oraz Instytut Techniczny Żeński Maryi Wspomożycielki, w którym są setki uczennic na profilach technicznych i w szkole drugiego stopnia. Obie szkoły zostały poważnie uszkodzone, a część dachu została zerwana. Wiatr stłukł szyby, a woda wdarła się do klas, do biblioteki i do pracowni, niszcząc komputery, narzędzia i materiał dydaktyczny. W otoczeniu szkoły jest mnóstwo powalonych drzew. Także mieszkania wielu pracowników szkoły zostały mocno zniszczone. FMA przyjęły do swego domu ponad trzydzieści osób i od razu zaangażowały się w organizowanie pomocy dla ludności i oczyszczanie szkół.

Solidaryzując się z ofiarami tajfunu, wspólnoty FMA nie dotknięte tragedią odwołały szkolne uroczystości bożonarodzeniowe, by wspomóc potrzebujących. Wszystkie wspólnoty wychowawcze z północy, nie dotknięte przez tajfun, zbierają środki na zakup żywności i wody oraz materiałów pierwszej potrzeby.

W duchu rodzinnym, Córki Maryi Wspomożycielki, pragną nieść konkretną pomoc, by odpowiedzieć na potrzeby tej ludności, którą tajfun pozbawił wszystkiego. Konieczna jest natychmiastowa pomoc, by tym osobom przywrócić godne życie.
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki współpracuje w misji na rzecz osób znajdujących się w potrzebie, licząc na hojność i solidarność wszystkich.
Środki i datki można przesyłać według wskazówek zamieszczonych na stronie Zgromadzenia z dopiskiem Pomoc Filipinom.
W tym czasie nadziei, w którym Bóg staje się bliski, by dzielić kruchość ludzkiej natury, modlitwa i bliskość są pierwszą konkretną pomocą, którą każdy może podarować:
“wyrażam moją bliskość wobec narodu filipińskiego dotkniętego przez tajfun, który zniszczył wiele domów. Niech Boże Dziecię przyniesie pocieszenie i nadzieję rodzinom najbardziej dotkniętym, a nas wszystkich natchnie do niesienia konkretnej pomocy! Pierwszą konkretną pomocą jest modlitwa!” (Papież Franciszek, Anioł Pański, 19 grudnia 2021 r.).

źródło: https://www.cgfmanet.org/emergenze-e-campagne-umanitarie/emergenza-tifone-filippine/?fbclid=IwAR3w-w491L6mDipY5WcRZUlhsrzP8YJ6ER7O_M3pQKm8FIG8mFwyvn2ME1c