W dniach 6-8 grudnia br., z okazji uroczystości NMP Niepokalanej, w szkole salezjańskiej w Pile odbyło się spotkanie dla młodzieży z Inspektorii wrocławskiej sióstr salezjanek pod hasłem „Misja Nadzieja: #KRYZYS”. tak o tym wydarzeniu napisała Kinga z Ostrowa Wielkopolskiego, uczestniczka spotkania:

«Młodzi ludzie zjechali się, aby wspólnie świętować uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Tytuł spotkania brzmi ciekawie, prawda? Przez całe trzy dni próbowaliśmy wyjaśnić sobie nawzajem, czym jest kryzys. Pomogło nam to spojrzeć na kryzys z różnych perspektyw.

Przy wejściu do szkoły każdy z uczestników mógł na papierowym kamieniu napisać z czym się zmaga, wylosować Słowo Boże lub przeczytać, co inni uważają za kryzys, aby nie czuć się samotnie w swoich problemach. Młodzież z każdego miasta nagrała filmiki z dwoma pytaniami: „Co to jest kryzys?” oraz „Jak radzisz sobie z kryzysem?”, co również pomogło zrozumieć jego naturę.

Owocnym czasem były również konferencje z księdzem Szymonem Kasprzakiem SDB i siostrą Magdaleną Baczyńską FMA. Na konferencji z księdzem Szymonem rozmawialiśmy o kryzysach w życiu Maryi i Księdza Bosko. Z siostrą Magdaleną byliśmy podzieleni na dwie grupy: szkoła średnia i wyżej oraz klasy siódme i ósme. Młodsza grupa rozmawiała o przeżywaniu różnych emocji oraz kryzysach dotyczących ducha, psychiki i ciała. Ich zadaniem było wypisanie różnych problemów/kryzysów i określenie, czy dotyczą one ducha, psychiki czy ciała, a następnie podzielenie się tym z resztą grupy. Starsza grupa rysowała wymyślone postacie przeżywające kryzysy i je opisywała. Po prezentacji dla reszty grupy uczestnicy wymieniali się postaciami i wspólnie szukali różnych rozwiązań wyjścia z kryzysu.

W godzinach popołudniowych mieliśmy również zaszczyt gościć Siostrę Inspektorkę Annę Szczęsną FMA, która przyjechała do nas, aby powiedzieć do nas salezjańskie słówko. Jej obecność i ciepłe słowa dodały nam otuchy i inspiracji. Siostra Anna przypomniała nam o wartości wspólnoty i wzajemnego wsparcia w trudnych chwilach – w kryzysie. Jej mądre i pełne empatii słowo na długo pozostanie w naszych sercach, motywując nas do dalszej pracy nad sobą i wsparcia dla innych.

Uczestnicy brali również udział w warsztatach, gdzie każdy znalazł coś dla siebie. Wybór był szeroki: od kulinarnych i sportowych po wiklinę papierową, malowanie kamieni oraz zajęcia rekreacyjne i wiele innych. Codziennie była okazja do integracyjnych zabaw i tańców. „Podczas spotkania poznałam wiele różnych tańców i zabaw, było świetnie” – powiedziała Antonia, która po raz pierwszy przyjechała na zjazd.

Oprócz świetnej zabawy był też czas na codzienną Mszę Świętą oraz piątkową i sobotnią adorację z możliwością skorzystania z sakramentu spowiedzi».