Dnia 15 kwietnia 2026 r. minęło 30 lat od zarejestrowania Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek w Urzędzie Miasta i Gminy w Pieszycach jako placówkę oświatowo – wychowawczą. Z tej okazji w dniu 23 maja 2026 r. przedszkole zorganizowało Festyn Rodzinny ze Wspomożycielką. Do jego organizacji włączyli się Radni Pieszyc i rodzice dzieci z naszego Przedszkola.
Świętowanie rozpoczęło się Mszą Świętą w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Antoniego w Pieszycach o godz. 11:00, którą celebrowali ks. Władysław Nowak SDB i ks. Michał Buraczewski.
Na część oficjalną wszyscy udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury w Pieszycach na Akademię.
Nasze świętowanie uświetnili: s. Anna Szczęsna – Inspektorka; s. Ewa Siuda – Ekonomka Inspektorialna; Małgorzata Sagan – Wiceburmistrz Miasta i Gminy Pieszyce; Tomasz Tkacz – Pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego; Anita Hałuszko przewodnicząca Komisji, Edukacji, Sportu, Turystyki i Promocji Gminy; Agnieszka Góral – Radna Rady Miejskiej w Pieszycach; Daniel Kołt – Radny Rady Miejskiej w Pieszycach; Sławomir Górski – Radny Rady Miejskiej w Pieszycach; Krzysztof Jankowski – Prezes Salezjańskiej Organizacji Sportowej SL w Pieszycach; Agnieszka Koźmińska – Dyrektor Centrum Usług Społecznych w Pieszycach; Ewelina Taranek – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Pieszycach; Iwona Baraniuk– Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Pieszycach. Po przywitaniu Gości, przedstawiony został krótki rys historyczny działalności wychowawczej Sióstr Salezjanek w Pieszycach. Następnie absolwenci Przedszkola – pod opieką s. Edyty Tyszer – wystawili na deskach teatru pantomimę inspirowaną snem Księdza Bosko o dwóch kolumnach. Po przedstawieniu byłych wychowanków punkt programu przejęły cztery grupy przedszkolne, aby zaprezentować utwory z okazji Dnia Mamy i Taty. Ostatnim akcentem Akademii była piosenka o Przedszkolu, ułożona przez nauczycieli na 30-lecie wznowienia działalności placówki.
Po Akademii wszyscy zostali zaproszeni do ogrodów salezjańskich, gdzie czekały już różnorodne atrakcje: ciasta, pierogi, grill, kawa, herbata, popcorn, wata cukrowa, ciasta. Dla chętnych SALOS zorganizował Rodzinny Turniej Piłki Siatkowej. Były też przejażdżki motorami, malowanie twarzy, spotkanie z policją, strażakami, zabawy na zamku dmuchanym, a także DJ i piana party. Uwieńczeniem była ciesząca się dużym zainteresowaniem licytacja na rzecz działalności Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek w Pieszycach.
Tekst s. Krystyna Jop, s. Edyta Tyszer
zdj. Artur Wagnerowski