Katedra Notre Dame, to nie tylko perła architektoniczna gotyku, to nie tylko obiekt najbardziej znany na całym świecie, ale to również symbol katolickiej Francji. Nazwa „Notre Dame” oznacza bowiem „Nasza Pani” i odnosi się do Matki Boskiej.

Wieczorem 15 kwietnia 2019 roku wybuchł potężny pożar katedry Notre Dame, który spowodował ogromne zniszczenia. Katedra – symbol chrześcijańskiej Europy – uległa spaleniu w Wielkim Tygodniu. Czas, w którym Kościół katolicki wspomina zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

W katedrze znajdowała się Kaplica Polska z kopią ikony Matki Bożej z Jasnej Góry i relikwiami św. Jana Pawła II, która znajdowała się Kaplicy 1 grudnia ubiegłego roku. Jak poinformowała Polska Misja Katolicka we Francji, zarówno kopia Ikony Jasnogórskiej, jak i relikwie św. Jana Pawła II wyniesione zostały przez służby ratownicze. Ocalał też złoty krzyż znajdujący się na frontowej ścianie i korona cierniowa. Relikwia ta, przywieziona została do Francji w 1238 r., była wystawiana do adoracji w każdy pierwszy piątek miesiąca, a także we wszystkie piątki Wielkiego Postu.Podejmowane były próby ratowania również innych dzieł sztuki i bezcennych przedmiotów zgromadzonych wewnątrz.

„Stolica Apostolska przyjęła z szokiem i smutkiem wiadomość o strasznym pożarze, który zniszczył katedrę Notre Dame, symbol chrześcijaństwa we Francji i na świecie” oświadczył watykański rzecznik Alessandro Gisotti.

W bliskości płonącej katedry modlili się paryżanie.

 

 

 

 

(foto: m.in.PAP)