Uroczysta gala z okazji 50-lecia Komisji Episkopatu Polski do spraw Misji odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

W poniedziałek 13 listopada 2017 roku podczas uroczystości z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce po raz pierwszy wręczono medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis” honorujące osoby i instytucje zasłużone dla misji.

Jedną z nagród otrzymała siostra Alina Sienkiewicz ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki za gorliwą 46-letnią posługę lekarską wśród chorych i cierpiących brazylijskich Indian, katechizację dzieci i dorosłych oraz szerzenie kultu Miłosierdzia Bożego w sercu Amazonii w Brazylii.

Alina Sienkiewicz urodziła się w Oszmianie (na Litwie). I śluby zakonne złożyła 05.08.1955 r. a śluby wieczyste 05.08.1961 r. Na misje wyjechała w 1971 r. Na początku pracowała na placówce w Manaus. Od lutego 1972 roku pełniła posługę dyrektora szpitala misyjnego oraz katechetki na salezjańskiej placówce misyjnej w Jauarete (Amazonas). Następnie pracowała w miejscowości Santa Isabel, ponownie w Jauarete i Manaus. Od kwietnia 2002 roku pracuje na placówce misyjnej w Assunçao do Rio Içana. W swojej książce „Wśród Indian nad Rio Negro” opowiada o swoich 36 latach misyjnej pracy wśród Indian. Brazylia stała się jej drugą ojczyzną, Indianie drugą rodziną. Do dziś dzieli z nimi codzienne troski, przeżywa ich radości i cierpienia, jest dla nich gotowa na wszystko.

Podczas gali nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio przypomniał słowa papieża Franciszka, iż „Kościół nie potrzebuje biurokratów i sumiennych urzędników, ale misjonarzy z pasją”. Nuncjusz przekazał na ręce bp. Jerzego Mazura, przewodniczącego Komisji Misyjnej KEP, błogosławieństwo Franciszka i srebrny medal pontyfikatu Franciszka.

Słowa podziękowania wszystkim polskim misjonarzom „za bycie ambasadorami Polski” przekazał w imieniu rządu sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak. „Polska dyplomacja ma swoich oficjalnych ambasadorów, ale mamy świadomość, że każda misjonarka i każdy misjonarz jest także reprezentantem Polski na świecie” – powiedział Dziedziczak.

Jak poinformował przewodniczący Komisji, obecnie na misjach pracują 2032 misjonarki i misjonarzy, a w ciągu 50 lat działalności Komisji z Polski wyjechało ponad 5 tys. misjonarzy.

Wśród uczestników gali byli też m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, sekretarz generalny Komisji Episkopatu Polski bp Artur Miziński, arcybiskupi i biskupi – członkowie Komisji, a także misjonarze i misjonarki.

Kierujemy wielkie słowa uznania i graulacje dla s. Aliny – Siostry z Inspektorii Wrocławskiej.

opr. s. Maria Hrynczyszyn

 

Nagrodę w imieniu s. Aliny Sienkiewicz, która ze względu na wiek i stan zdrowia nie mogła przybyć na tą uroczystość, odebrała Inspektorka Inspektorii Wrocławskiej  s. Anna Świątek.

Zobacz FOTORELACJĘ