W dniach od 23 do 26 listopada 2017 roku w miejscowości Veržej na Słowenii odbył się Kongres Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników Regionu Europy Centralnej i Wschodniej.

W Kongresie wzięło udział ponad 30 osób z 10 krajów: Nikaragui, Włoch, Chorwacji, Czech, Węgier, Litwy, Polski, Rosji, Słowacji i Słowenii. Najliczniej reprezentowana była Polska.Z trzech prowincji przyjechało 8 osób. Prowincję Wrocławską reprezentowały: Koordynatorka Prowincji – pani Marta Budzeń oraz Delegatka Prowincjalna i jednocześnie Delegatka Regionu – s. Małgorzata Ogrodnik.

Kongres animowali:  Koordynatorka Światowa – Noemi Bertola,  Delegatka Światowa Salezjanów Współpracowników – s. Leslye Sàndigo i oraz administratorka Światowa – pani Cinzia Arena.

Cała uwaga uczestników koncentrowała się na temacie formacji na formacji początkowej, permanentnej i formatorów w Stowarzyszeniu SW. Rozmawiano o problemach formacyjnych w prowincjach Regionu. Poruszany był również temat powołań.

Prowincja chorwacka miała możliwość przedstawienia projektu, jakim jest pierwsza na świecie salezjańska Szkoła Podstawowa założona i prowadzona przez Salezjanów Współpracowników.

Spotkanie przeżywane w duchu prawdziwie rodzinnym, obfitowało w wiele różnych wydarzeń. Zorganizowany był  m.in. „Wieczór Narodowy”, podczas którego śpiewano piosenki w różnych językach, obdarowywano się różnymi upominkami i wyrażano wdzięczność za obecność. Uczestnicy zostali również zapoznani  z historią miejsca, w którym odbywał się Kongres.

Patronem każdego dnia obrad byli błogosławieni Rodziny Salezjańskiej: w czwartek 23 listopada – węgierski błogosławiony Istvàn Sàndor; w piątek błogosławiony Tytus Zeman, a w sobotę błogosławiona Piątka z Poznania, którą przybliżyła (w postaci specjalnie przygotowanej na cel prezentacji) s. Małgorzata Ogrodnik. Wszystkie sprawy, które były poruszane na Kongresie każdy z uczestników składał na ołtarzu w czasie codziennej  Eucharystii i innych momentów modlitewnych.