W dniach od 13 do 23 sierpnia w Harcerskim Ośrodku Wypoczynkowym w Smerzynie miały miejsce kolonie letnie pod hasłem: „Salezjańska Leśna Przygoda” zorganizowane przez wspólnotę Sióstr Salezjanek z Dzierżoniowa.

 Siostry na codzień prowadzą Niepubliczną Szkołę Podstawową w Dzierżoniowie i w większości uczestnikami byli jej uczniowie, ale również dołączyły się dzieci spoza szkoły. Opiekę nad 50-tką dzieci sprawowali s. Katarzyna Okrzejska FMA, jako kierownik kolonii oraz jako wychowawcy – s. Bożena Cichańska FMA, p. Martyna Szatan, p. Michał Zawiślak i p. Maciej Kajkowski oraz p. Dorota Grygiel, jako „mama kolonijna”.

 Program kolonii obejmował trzy bloki tematyczne: „Zdrowo, bo na sportowo”, „Odkrywcy tajemnic” oraz „Każdy z nas jest cudowny”. W ramach zajęć rekreacyjno – sportowych dzieci korzystały z uroków smerzyńskiego jeziora, podczas kąpieli, zabaw i konkursów na plaży, a także brały udział w wielu grach terenowych po lesie, Olimpiadzie Sportowej i w zabawach z dmuchanymi kulami BumperBall. Korzystały również z rekreacji na krytym basenie, uczestniczyły w warsztatach z tańca Zumba, wspinały się po ścianie wspinaczkowej pod opieką instruktora oraz jeździły konno po leśnych ścieżkach.

 Blok kulturowy obejmował zwiedzanie Osady Biskupińskiej wraz z warsztatami lepienia garnków i poznawania codziennego życia mieszkańców Biskupina, a także – podczas wycieczki do Torunia – zwiedzanie Domu Legend Toruńskich, Żywego Muzeum Piernika z wypiekiem własnych pierniczków oraz zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Na zakończenie wizyty w Toruniu koloniści zużyli swoje energie podczas rekreacji na trampolinach w Jump Arena.

 W ramach programu formacyjnego dzieci uczestniczyły w spotkaniach profilaktycznych na podstawie filmu „Cudowny chłopak”.

 Codziennie miały okazję skorzystać z Sakramentu Pokuty i Pojednania oraz uczestniczyć w Eucharystii, podczas których Salezjanie – ks. Krzysztof Jaskólski oraz diakon Adrian Sroka – duchowo prowadzili kolonistów do pogłębienia relacji z Panem Bogiem i wzmocnienia pozytywnych wzajemnych relacji.

 Wieczory „Salezjańskiej Leśnej Przygody” obejmowały wiele zabaw tanecznych, konkursów i teleturniei, m.in. Tombola, Mam Talent, wieczór Karaoke, ognisko i dyskoteki. A na koniec każdego dnia miało miejsce salezjańskie „Słówko na dobranoc”, czyli przekazana przez kadrę krótka historia lub myśl, odnosząca się do przeżytego dnia i pozytywnie wprowadzająca do kolejnego.

 Dzieci pełne entuzjazmu, radości i pozytywnych doświadczeń wróciły całe i zdrowe.

Kolonia dofinansowana była z Fundacji Banku PKO BP oraz wsparta rzeczowymi darowiznami od osób prywatnych, którym z serca dziękujemy i zapewniamy o naszej pamięci w modlitwie.

 Dziękując Bogu za Jego troskę i opiekę podczas kolonii, jako kadra prosimy, by umacniał w podopiecznych wszelkie zasiane dobro i polecamy opiece Maryi wszystkich razem i każdego uczestnika z osobna.

s. Katarzyna Okrzejska 

 Wypowiedzi dzieci:

 „Czas, który spędziłam na koloniach był niesamowitą przygodą. Bardzo dużo śpiewaliśmy , tańczyliśmy ,graliśmy w gry terenowe, ale to jest mała część tego co robiliśmy. Oczywiście też był czas poświęcony Bogu. Osoby, które poznałam (w tym kadra kolonii )na pewno zostaną w pamieć na długo. I już nie mogę się doczekać aż za rok znów pojadę.” (Małgorzata Stawicka)

„To był niezapoznany czas, spędzony w gronie fantastycznych ludzi, pełnych miłości, ciepła i wiary. Nie było czasu na nudę, każda godzina wypełniona atrakcjami na maxa. W przyszłym roku na pewno pojadę jeszcze raz.” (Wiktoria Gurba)

„Na początku koloni ustaliliśmy kilka zasad i reguł, których musieliśmy przestrzegać. Za złamanie, których każdy ponosił odpowiednie konsekwencje. Najtrudniej było wszystkim wstać na poranną gimnastykę. Prawie codziennie była praca w grupach. W ostanie dni kolonii była jazda konna, zwiedzanie Torunia, a w tym Żywego Muzeum Piernika, gdzie dowiedziałam się dużo ciekawych rzeczy. W ciągu kolonii był również konkurs czystości. Cieszę się, że byłam na tej wspaniałej kolonii, gdzie poznałam dużo fajnych osób. Myśle że za rok tez pojadę .” (Wiktoria Gałka)