24 kwietnia br., w parafii Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie podczas Mszy Świętej o godz. 11.00, miało miejsce uroczyste dziękczynienie wpisujące się w Jubileusz 150-lecia powstania Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki oraz 100-lecia jego obecności w Polsce. W Eucharystii, której przewodniczył ksiądz proboszcz Henryk Lemke, wraz z parafianami uczestniczyły siostry, dzieci i młodzież oraz współpracownicy.

Siostry w słowie skierowanym do zebranych podkreśliły, że Jubileusz jest okazją do wdzięczności Bogu za dar charyzmatu salezjańskiego, za dar wybrania oraz za ludzi spotykanych na co dzień. To także czas zdumienia Bogiem i otrzymanymi łaskami, by dzieło zapoczątkowane przez matkę Mazzarello i księdza Bosko mogło trwać i rozwijając się.

„Dziś po 100 latach zmieniły się czasy, zmieniły się warunki, pojawiły się nowe możliwości obecności wychowawczej, ale charyzmat został ten sam – poprzez konsekrację zakonną – my Córki Maryi Wspomożycielki – oddajemy się Bogu, a On oddaje nas młodym ludziom, zwłaszcza najuboższym […], by wspierać ich w rozwoju, wychowywać, wraz z nimi szukać sensu życia – prawdy, dobra, piękna. Dla nas one skupiają się w jednym imieniu – JEZUS CHRYSTUS” – mówiła jedna z sióstr.

W przygotowanie świętowania włączone były nie tylko wszystkie siostry, ale także Salezjanie i Salezjanki Współpracownicy, schola dziecięca ubogacająca liturgię swoim śpiewem oraz wychowankowie placówki opiekuńczo-wychowawczej. Co więcej, ten dzień był także spotkaniem z tajemnicą Bożego Miłosierdzia, dlatego towarzyszyła wszystkim zachętą Matki Laury, zostawiona w jednym z listów:

„Uświęcaj swoją duszę ze spokojem i wytrwałością. Kochaj Boga i polecaj się Miłosierdziu Bożemu, uznając swoje ubóstwo. Wówczas nie będziesz się dziwić swoim upadkom, ale z pokorą będziesz umiała / będziesz umiał z każdym dniem coraz lepiej rozumieć, że bez pomocy Boga niczego dobrego nie możesz zrobić. Tylko wówczas Jezus będzie mógł działać w twojej duszy. Pozwól, aby był Panem twojego serca. Odwagi, codziennie zaczynaj pracę nad sobą, a z pomocą Bożą przezwyciężysz wszystkie przeszkody i będziesz chwalić dobrego Boga”. (List 477).

 

Córki Maryi Wspomożycielki z Pleszewa